ODAMIZDAN GÜNCEL HABERLER
BACA TEMİZLİĞİ HAYAT KURTARIR: Kış sezonu başlamadan önce kalorifer kazan kontrollerini ve bakımlarını ve Bacalarının temizliğini yaptırmak gerektiğini belirten Makine Mühendisleri Rize Şube Başkanı Yüksek Makine Mühendisi Metin Bıçakçı: "Baca temizliği yasal bir zorunluluktur. Çok katlı binalar, okullar, oteller, fabrikalar, kamu binaları, yurt, pansiyon, büyük alışveriş merkezleri ve tüm bina sahipleri; “09.09.2009 tarih ve 27344 sayılı Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik” gereği ısı sistemlerinde; -Odun ve kömür gibi katı yakıtlar ile yüksek oranda is bırakan sıvı yakıtlar kullanıldığı takdirde, borular ayda bir, bacalar ise iki ayda bir temizlenir -Sıvı ve katı yakıtlı kazanların bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunması ve yılda en az iki defa yetkili kişilere temizlettirilmesi gerekir. Bacaların temizliğinden bina sahibi ve yöneticisi sorumludur.Haberin Devamı
TELEFERİK KAZALARI: 2 Ekim 2020 tarihinde Kanal D- CnnTürk te Teleferikler, kazalar ve oluş sebepleriyle ilgili haberimiz yayınlandı. Haberimiz ulusal gazetelerin yanısıra ulusal tv kanallarındada geniş yer aldı. Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, bölgede 15 binin üzerinde teleferik olduğunu belirterek bunların bir standardı olmadan kurulduğunu söyledi. Teleferiklerin belli standartlara sahip olması gerektiğini söyleyen Bıçakçı, “Teleferiklerin mutlaka ve mutlaka bir sorumlusu olması lazım. Gelişigüzel, çocuklara açık tehlike barındıracak şekilde olmaması lazım. Ne yazık ki bu konuda bir denetim, müeyyide olmadığı için vatandaşlar kolaylıkla teleferik malzemesi satın alarak gerekli gördükleri yerlere yapabiliyor. Bizim beklentimiz bu teleferiklerin bir sorumlusu olsun, teleferikler bir kabine alınsın, elektrik çarpmalarının önüne geçebilmek için elektrik tesisatları izole edilsin. Yükleme ve boşaltma alanlarında kaza olmaması için gerekli önlemler alınsın. Ayrıca 8 Ekim 2020 tarihinde TRT Trabzon radyosunda Yiğit Tüfekçi sunuculuğunda 12:35 te Teleferikler ile ilgili bir haber programı gerçekleştirildi.

19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ:18 Eylül 2019 Cuma günü "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" tüm İKK‘lar aracılığı ile örgütlü üyelerimizin katılımıyla kitlesel basın açıklamaları yaptı. Meslek alanımızı, meslektaşlarımızı ve ülkemizin geleceğini tehdit eden uygulamalar karşısında sessiz kalmayacağız. Bizler mesleğimizi bilimden, üretimden ve toplumdan yanan kullanan bir mücadele geleneğinin sürdürücüsüyüz. Bu anlayışla TMMOB’nin bilim ve tekniği esas alan, kamu çıkarını savunan, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana tavrını korumaya devam edeceğiz.Haber_rize

MMO 48. GENEL KURULU ÖNCESİ DELEGE TOPLANTISI YAPILDI:TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve Oda Başkanı Yunus Yener tarafından açılış konuşmaları yapılan toplantıda Oda Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Elif Öztürk, 47. Dönem Çalışma Raporu'nun özet sunumunu gerçekleştirdi. Toplantıya 298 delege katıldı. Şube Başkanlarının konuşmalarının ardından Genel Kurul Delegeleri söz alarak fikirlerini aktardılar.
KANAL D-CNN TÜRK-HABER TÜRK-KANAL 24 DE TELEFERİK HABERİMİZ YAYINLANDI:Rize Makine Mühendisleri Odası'nca hazırlanan raporda, sayıları Rize’de 10 bin, bölge genelinde ise 15 bine ulaşan ilkel teleferiklerin hiçbir mekanizmasının düzgün olmadığı ve can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike oluşturduklarına dikkat çekildi. Son 13 yılda 15 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığını açıklayan Bıçakçı, "Çok fazla, gelişigüzel ve hatalı kullanabiliyor.  tesisatı açıkta, yük taşırken bir güvenlik sistemi söz konusu değil ve bu durumlar kazaları da beraberinde getiriyor.
DOĞU KARADENİZ'DE İLKEL TELEFERİK TEHLİKESİ: Rize Makine Mühendisleri Odası'nca hazırlanan raporda, sayıları Rize’de 10 bin, bölge genelinde ise 15 bine ulaşan ilkel teleferiklerin hiçbir mekanizmasının düzgün olmadığı ve can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike oluşturduklarına dikkat çekildi. Son 13 yılda 15 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığını açıklayan Bıçakçı, "Çok fazla, gelişigüzel ve hatalı kullanabiliyor.  tesisatı açıkta, yük taşırken bir güvenlik sistemi söz konusu değil ve bu durumlar kazaları da beraberinde getiriyor. Resmi olmamakla beraber son 13 yılda 15 kişinin öldüğünü tespit ettik. Yüzlerce yaralılar var, bu yaralıların çoğunda da uzuv kopmaları söz konusu. Çay sezonunda 15 bin teleferikten 10 bini aktif olarak kullanmaya başlanıyor.Madem bir denetim mekanizması yok bizim bu noktada vatandaşlardan beklentimiz teleferiklerinin gerekli bakımlarını yapsınlar. Öncelikli fren sistemini,  tesisatlarını konuya vakıf kişilere kontrol ettirsinler. Mekanizmalarının koruyucularını mutlaka taktırsınlar. Sırma tellerini gözden geçirsinler" ifadelerini kullandı. Haberin devamı için tıklayın, tele1
TMMOB YÖNETİM KURULU İLE İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLERİ TOPLANTISI: 16 Mayıs 2020 tarihinde saat 13:15 te , İl Koordinasyon kurulu sekreterleriyle , TMMOB üst yönetimi arasında gündemdeki konular ve yapılacak çalışmalarla ilgili bir toplantı yapıldı.Toplantıya 34 İKK sekreteri ve TMMOB yönetimi katıldı.
AVMLERDEKİ TEHLİKE: MMO Rize İl temsilcisi Metin Bıçakçı AVM’ lerin tekrar açılmasıyla ilgili olarak alınacak önlemlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bu gün yeniden açılan AVM’lerin havalandırılması ve alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulunan Makina Mühendisleri Odası olması ve hayatın normalleşmesi ile ofis binalarının tekrar kullanılmasıyla ilgili “insanların toplu olarak bir arada bulunduğu bu tip binaların ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarında da COVID-19'a karşı yeni önlemler almamızı zaruri hale geldi” dedi Bıçakçı, binalarda virüs yüklü ve havada asılı kalabilen parçacıklarının hava akımlarıyla taşınabildiğini söyledi. Bıçakçı, "AVM tipi binalarda en önemli önlem havalandırma miktarlarının artırılmasıdır" diyor.Haberin devamı için tıklayın, 2.link

MMO YÖNETİMİ İLE VİDEOKAONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ: Odamız Büyük Delege Buluşması, 586 Genel Kurul Delegesinin katılımı ile 2 Mayıs 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.  TMMOB Başkanı Emin Koramaz'ın da katılarak bir konuşma yaptığı buluşmanın açış konuşması Oda Başkanı Yunus Yener tarafından yapıldı. TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve Oda Başkanı Yunus Yener ile beraber buluşmada Mehmet Soğancı, Elif Öztürk, Kaya Güvenç, A. Oğuz Türkyilmaz, Ali Ekber Çakar, Tevfik Peker, Hüseyin Atıcı, S. Melih Şahin, İlter Çelik, İbrahim M. Tataroğlu, Yılmaz Yıldırım, Yüksel Yaşartekin, Fikri Düşünceli, Murat Kürekçi, Ümit Galip Uncu, Harun Kemal Öztürk, Atila Tomsuk, Mehmet Emin Tümür, İbrahim Atmaca, Akif Aksoy, İbrahim Yücesoy, Aykut Kocalar, Fulya Bankoğlu, Aziz Avukatoğlu, Birhan Şahin,  Fikret Çaral, Bülent Öntaş, Ali Haydar Karaçam, Ekrem Nacarkahya, C. Ahmet Akçakaya, Aydan Adanır,  İbrahim Mart, Hasan Emir Kavi, Neşet Aykanat ve Serdar Işık konuştu. Büyük Delege Buluşması Oda Teknik Görevlisi Meltem Özdemir Çınarel'in okuduğu sonuç bildirisi ile sonlandı.

Sevgili Üyelerimiz, Zor günlerden geçiyoruz. Bu zorlukları her ulustan, her inançtan, her cinsiyetten insan hep birlikte yaşıyor. COVİD 19 virüsü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılıyor, ölümlere yol açıyor.
Birarada bulunulduğu sürece virüsün yayılma olasılığı daha da artıyor. Bu nedenle Odamızın üyelere yönelik çalışmalarının üyenin Odaya gelmeden yerine getirilebilmesi için çalışma düzenimizi değiştirdik. Salgın konusunda yaşanacak gelişmeler ve resmi makamlar tarafından yapılacak bilgilendirmeler doğrultusunda, salgın kontrol altına alındığında yapılacak ikinci bir duyuruya kadar Odamız tarafından alınan önlemler şu şekildedir;

  • Odamız ve Şubelerimizde çalışan arkadaşlarımızın sayısı sağlık açısında en aza indirilmiştir ve genel olarak evden çalışmaya yönlendirilmişlerdir.
  • Bu süreçte üyelerimizden ricamız hem kendi sağlıklarını korumak hem de başkalarının sağlıklarını korumak açısından Oda ve Şubelerimizi ziyaret etmemeleridir.
  • Bizlere telefon ile ulaşılabilir, ilgili işlemlerinizi makina.mmo.org.tr ve makina mobil uygulamamız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Belgelerinizi internet üzerinden yapacağınız başvuru ile alabilirsiniz.
  • Üyelik hizmetleri (üyelik, üyelik belgesi, SMM başvurusu, eğitim/seminer başvurusu, aidat ödeme ve aidat muafiyet başvurusu vb.) de online platformlar üzerinden yapılacaktır.
Üyelerimizin ve halkımızın sağlığı konusunda taşıdığımız sorumluluk gereğince geçici olarak uygulamaya koyduğumuz bu önlemler nedeniyle oluşacak aksaklıklar için şimdiden özür diliyor, tüm üyelerimizin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceğine ve bu durumu anlayışla karşılayacağına inanıyoruz.Korona Virüs İstatistikleri ve Maske Kullanımı

Üyelerimizin hizmetlerimize (Etkinlikler, Eleman arayanlar, E-dergiler, Yayınlar, İletişim, Eğitimler, Aidat, Talepler...vb) kolayca ulaşabilmesi icin tasarlanan Makina Mobil uygulamasının IOS ve Android versiyonlari yayında. Uygulamayı indirmek için;IOS için: https://itunes.apple.com/us/app/makina-mobil/id1232597785 (Apple telefonları için),Android için:  (Samsung ve diğer marka telefonlar için) Uygulamayı kullanabilmek için; Kullanıcı adı: TC No ,Şifre: Oda sicil no olarak girmeniz yeterlidir.
FINDIKLI BELEDİYESİ İLE ASANSÖR PERİYODİK KONTROL PROTOKOLU İMZALANDI:Asansörlerin piyasaya arzından sonraki süreci ele alan ve bütün kullanım ömrü boyunca uyulması gereken asgari kriterleri belirleyen Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği 18.11.2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış ve 18.05.2009 tarihinde zorunlu uygulamaya girmiştir. Anılan yönetmelik gereği güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalıştığının tespiti için piyasaya arz edildiği tarih itibariyle ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere bina sorumlusu tarafından her asansörün yıllık kontrolünün yaptırılması gerekmektedir.Bu çerçevede imzalanan “Asansör Periyodik Kontrol Protokolü” doğrultusunda,  Fındıklı ilçemizdeki asansörlerin periyodik kontrolleri Makine Mühendisleri Odası tarafından 1 Nisan 2020 tarihinden başlamak üzere 4 yıl süreyle yapılmış olacak.
PAZAR İLÇE BELEDİYEMİZ İLE ASANSÖR PRTOKOLÜ 4 YILDAHA UZATILDII: 6 Mart 2020 tarihinde Pazar İlçesi Belediye başkanımız ile görüşülerek, Asansör yıllık kontrolleri ve Asansörlere işletme ruhsatı verilmesi hususlarında 2 protokol ilk olarak Pazar Belediyesi ile imzalanarak 12 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmişti. Pazar Belediye Başkanı Ahmet BASA ve MMO Rize İl Başkanı Metin BIÇAKÇI arasında devamına karar verilen protokol 2024 yılına kadar 4 yıl süreyle geçerli olacak.
İŞ KAZALARI KADER DEĞİL CİNAYETTİR: Bir tek emekçinin dahi kaza geçirmemesi, bir tek emekçinin dahi yaşamını kaybetmemesi için bu alan emek ve meslek örgütlerinin, sendikaların ve üniversitelerin iş birliği ile kamusal denetime açılmalıdır. İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir.

KAHRAMAN ASKERLERİMİZİN YANINDAYIZ: Şehitlerimizin acısı yüreğimizi dağlarken, “Çanakkale Ruhuyla Kahraman Askerlerimizin Yanındayız” düşüncesiyle tüm kentimiz ve ülkemizle yasımızı paylaşıyor, ülkemiz adına mücadele vermeye devam eden Mehmetçiğimizin tüm kalbimiz ve dualarımızla yanlarında olduğumuzu bilmelerini diliyoruz..
Ülke güvenliğinin sağlanması için gece gündüz canla başla mücadele eden tüm emniyet güçlerimize ve askerlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.İdlib'de, Suriye rejiminin saldırılarının en az 2 milyon sivili göçe zorlamış olması ve büyük insani dramlar yaşanması karşısında artık dünya kamuoyu daha fazla duyarsız kalmamalıdır.Türk milleti ve ordusu son ferdine kadar, bu topraklara sahip çıkacak, bu bayrağı indirmeyecek, bu vatanı böldürmeyecektir."Tarihi şanlı zaferlerle dolu kahraman ordularımız her zaman mazlumun yanında hainin, soysuzun ve zalimin karşısında olmuştur. Dualarımız kahraman Mehmetçiğin zaferi içindir. Allah yar ve yardımcıları olsun"

MMO TRABZON ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI: Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubemizin Olağan genel kurulu 8-9 Şubat 2020 tarihlerinde , şube binasında gerçekleştirildi. Tek liste olarka seçime giren Fülya BANKOĞLU Başkanlığındaki yeni yönetime başarılar dileriz. 
TEMEL BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ: MMO Rize İl Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen programla Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’de (Çaykur) çalışan makine mühendislerine yönelik ülke genelindeki en yoğun katılımlı "Temel periyodik kontrol eğitimi" verildi. Eğitici olarak Şube Teknik Görevlisi Fatih Şanlı’nın görev yaptığı eğitim sonunda başarılı olan meslektaşlarımız periyodik kontrol konusunda yeterlilik kazanacaklar.

MMO TRABZON ŞUBE GENEL KURULU: Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubemizin Olağan genel kurulu 8-9 Şubat 2020 tarihlerinde , şube binasında gerçekleştirilecek. Genel Kurula katılmak isteyen üyelerimiz için Temsilciliğimizden Araç kaldırılacak. Katılmak isteyen üyelerimizin temsilciliğimize katılma taleplerini bildirmeleri yeterli olacaktır.

ÜYELERİMİZ İLE TOPLANTI:

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şubemiz Yönetim kurulunun ve Temsilciliğimize bağlı üyelerimiz ile bir toplantı ( 7 Ocak 2020 tarih, saat: 18:00) düzenlendi.

Toplantıda Temsilciliğimiz Başkanı Metin Bıçakçı, MMO Trabzon Şube Başkanımız Fulya Üçyıldız Bankoğlu oda çalışmalarını ve durum değerlendirmesini yaptıktan sonra, Üye oda ilişkileri ve beklentilerden sonra üyelerimiz görüşlerini ve odadan beklentilerini dile getirdiler.

 
LPG’Lİ ARAÇLAR KAPALI OTOPARKLARA ALINMAMALI !.. : Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapılmasını öngören taslağa“ dikkati çeken Yunus Yener, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşe açılan değişiklik taslağında, itfaiye teşkilatından gerekli izinlerin alınması kaydı ile LPG kullanılan araçların kapalı otoparklara alınması öngörülmektedir” dedi. Ülkemizdeki otoparkların genel durumu ve araçların bir kısmının mevcut durumu nedeniyle oldukça riskli ve tehlikeli sonuçlar oluşturabileceği aşikardır. Otoparklar ile araçların eksikliklerinin giderilmeden mevcut şartlarda LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmaması gerekmektedir. Halkın can ve mal güvenliği ve kamu düzeni açısından yapılması gerekenler açıktır. LPG’li araçların yılda en az bir kez olmak üzere Sızdırmazlık Kontrollerinin akredite kurum ve kuruluşlarca yapılması yeniden sağlanmalıdır. Bu koşul sağlanmadıkça ve otoparklarda gerekli teknik düzenlemeler yapılmadıkça LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmak istediği düzenlemeden vazgeçilmelidir. LPG tanklarının ve dönüşüm sistemlerinin seviyesinin ECE 67.01 teknik düzenlemesine uygun hale getirilmesi ve mevcut LPG’li araçların kontrolü sağlanmalıdır. LPG’li araçların periyodik bakımlarının yapılmasını sağlayacak bir takip sistemi oluşturulmalıdır. Yetkili ve görevli kılınan kurum ve kuruluşların yapacağı düzenlemelerde halkın can ve mal güvenliği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Haberin devamı için tıklayın, 2.link
ULUSLARARASI İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KONGRESİ VE SERGİSİ YAPILDI:TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana Şube ev sahipliğinde düzenlenen I. Uluslararası X.Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresine Şubemiz adına Şube Başkanımız Fulya Bankoğlu ve Rize İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Metin Bıçakçı katıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO),Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası İş Sağlığı Komisyonu (ICOH) yetkililerinin ve birçok yabancı bilim insanının katılım sağladığı kongrede Şube Başkanımız Fulya Bankoğlu oturum başkanı olarak görev aldı.Bildiriler kitabı için tıklayın
ULUSLARARASI BTKS 2019 KONGRE VE SERGİSİ YAPILDI: Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde 26-28 Eylül 2019 tarihleri arasında 14 oturumda gerçekleştirilen VIII. Bakım Teknolojileri Kongre ve Sergisine ÇAYKUR dan 8 Makine Mühendisi ile Düzenleme Kurulu üyesi Odamız Başkanı Metin BIÇAKÇI Katıldı. Oda Başkanımızın  9. oturumda Başkanlık yaptığı kongrede oldukça faydalı ve katılımlı bildiriler sunuldu. 40 Firmanın katıldığı sergiye ise Kestirimci Bakım konusunda ağırlıklı olmak üzere firmalar iştirak etti.Haberin devamı için tıklayınKongreden Resimler
 

RUHSATSIZ BİNALARIN ASANSÖR KONTROLLERİ :Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği 01.01.2012 tarihinden itibaren,
“MADDE 9 ‒ (1) Bina sorumlusu; asansörün bu Yönetmelik kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmaktan ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için ilk yıllık kontrolünü, asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere yaptırmaktan sorumludur.”
Asansörler; yapının bağlı bulunduğu belediye ve belediye hudutları dışındaki yapılar için Valilik veya ilgili kanunlar çerçevesinde yapı ruhsatı vermekle yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar, asansörlere yönelik yıllık kontrolleri TS EN ISO/IEC 17020 Standardına göre asansör konusunda akredite olmuş A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılmasını sağlamak ve yaptırıldığının denetiminden sorumlu olacaktır. ........Haber: Taka Gazetesi, 23 Eylül 2019

19 EYLÜL DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLAMASI:19 Eylül 2019 Perşembe günü Rize İli Fındıklı İlçesi Belediye Başkanımız Sn. Ercüment Şahin CERVATOĞLU Odamızı ziyaret ederek günümüzü kutladı. Başkanımız ile görüş alışverişinde bulunarak Belediye ile Rize ikk arasında iş birliği protokolu imzalanması konusunda anlaşmaya vardık. Başkanımıza bu anlamlı ve ince davranışı nedeniyle teşekkür ederiz...
19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ:19 Eylül 2019 Perşembe günü "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" tüm İKK‘lar aracılığı ile örgütlü üyelerimizin katılımıyla kitlesel basın açıklamaları yaptı.TMMOB 19 Eylül‘de ülkemizin her yerinde "Bu gün hepimiz TMMOB‘liyiz" diyen emek ve demokrasi güçleri ile birlikte birleşti.Rize İl Temsilciliğimizde basın açıklaması 19 Eylül 2019 , saat 18:00 da TMMOB Rize il temsilciliğinde yaptı.
TMMOB IKK SEKRETERLER TOPLANTISI YAPILDI :TMMOB 45. Dönem Sekreterler toplantısı 14 Eylül 2019 Cumartesi günü Teoman Öztürk öğrenci evi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya ikk sekreterleri,(Temsilciliğimiz İKK sekreteri Metin BIÇAKÇI ve Trabzon İKK Sekreteri Fülya Üçyildiz BANKOĞLU ) TMMOB yönetim kurulu katıldı. Toplantıda İKK sekreterleri yapılan ç.alışmalar ve  19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü dolayısıyla yapılacak çalışmaları anlattı.

ÖĞRENCİLERİMİZE TMMOB MİSAFİRHANESİAnkara’da bulunan üniversitelere yerleşen öğrencilerimiz için TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi 2019-2020 öğrenim dönemi konaklama başvuruları 7 Ağustos 2019 tarihinden itibaren başlamıştır.2 kişilik odalarda kahvaltı dahil kişi başı 1 aylık oda katkı payı 750 TL olan öğrenci evi için başvurular https://ogrencievi.tmmob.org.tr web sayfası üzerinden yapılacaktır.

RİZE BELEDİYE BAŞKANIYLA GÖRÜŞME: Temsilciliğimiz oda yürütme kurulu Başkanı Metin BIÇAKÇI Rize Belediyesi Başkanı Sn. Rahmi Metin ile Odamız ile Belediye arasında yapılabilecek çalışmalar ile ilgili olarak görüşmek üzere10 Temmuz 2019 tarihinde Rize Belediyesinde bir araya geldi. Görüşme esnasında Oda Başkanımız Asansör periyodik kontrollerinin yürütülmesinde Odamızın gerek alt yapı ve gerekse teknik elemanlarıyla hazır olduğu vurguladı ve Belediye Başkanımıza konuyla ilgili bir dosya sundu.

TEMSİLCİLİĞİMİZDE LPG PERSONELİ EĞİTİMİ: Temsilciliğimizde ilimizde LPG dolum boşaltım işlerinde görev almak isteyenlerin katıldığı LPG Dolum Boşaltım personeli eğitimi 22-23 Temmuz 2019 tarihlerinde temsilciliğimiz eğitim salonunda yapıldı. Eğitim sonu yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere belgeleri verildi.

TEMSİLCİLİĞİMİZDE LPG EĞİTİMİ: Temsilciliğimizde ilimizde LPG dolum boşaltım işlerinde görev almak isteyenlerin katıldığı LPG Dolum Boşaltım personeli eğitimi 13 Haziran 2019 tarihinde temsilciliğimiz eğitim salonunda yapıldı. Eğitimi Temsilciliğimiz Teknik görevlileri İsmet ÖZKORUMAK ve Yusuf BOSTAN verdi. Eğitim sonu yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere belgeleri verildi.
PLAKET TÖRENİ VE YEMEK DÜZENLENDİ:Her yıl düzenlemekte olduğumuz temsilcilik iftarlarımıza Rize İl Temsilciliğimiz ile veda ediyoruz.22.05.2019 tarihinde Yakamoz Restoranda düzenlenen iftara üyelerimiz yoğun bir şekilde iştirak etti. Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şube Yönetim Kurulu üyeleri,Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşların Temsilcileri ve çok sayıda misafir katıldı. Şube sekreterimiz Önder Durmuş, Temsilcilik Yürütme Kurulu Başkanımız Metin Bıçakçı ve Fındıklı belediye başkanı aynı zamanda üyemiz Ercüment Cervatoğlu’nun birer konuşma yaptığı yemekte mesleğinde 40. yılını dolduran üyelerimiz Hasan Bilal, Hasan Köseoğlu ve Necdet Semiz’e plaketleri takdim edildi.Haberin devamı için tıklayın
TOPLANTILI YEMEK DAVETİ: Temsilciliğimiz bünyesinde bulunan üyelerimiz ile 22 Mayıs 2019 tarihinde Yakamoz Restaurantta toplantılı bir yemek düzenlenecektir. Yemeğe katılacakların yer organizasyonu için buradan yada temsilciliğimiz personeline ismini yazdırmaları gerekmektedir.Üyelerimiz ile bir araya gelmek içinde güzel bir fırsat olan bu yemeğe katılımınızı bekliyoruz Üyelerimize önemle duyurulur.Katılım Bilgisi için: bu alandan yazarak, watsup grubumuzdan, rize@mmo.org.tr den yada telefon ile 0 464 213 32 95 irtibata geçilmesi önemle rica olunur
İŞ KAZALARI KADER DEĞİL CİNAYETTİR: İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanına ilişkin düzenlemelerin ve denetimin yalnızca Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmesi, doğru kararların alınmasının önünde bir engeldir. Bu nedenle düzenleme ve denetleme; Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanında, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, sendikalar, TTB ve TMMOB’den oluşan idari ve mali yönden bağımsız bir enstitü tarafından yerine getirilmelidir. Çalışma yaşamına ilişkin tüm düzenlemeler bu enstitü tarafından yeniden ele alınmalı ve kararlaştırılmalıdır. Bizler, her 3 Mart’ta olduğu gibi bu gün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma; esnek ve güvencesiz çalışma hiçbir emekçinin kaderi değildir. İnsan onuruna yakışır, güvenli ve güvenceli çalışma hakkımız için sesimizi yükseltiyoruz.Haberin Devamı için tıklayın
TMMOB 45.Dönem 2.DANIŞMA KURULU YAPILDI: TMMOB 45. Dönem 2. Danışma kurulu gerçekleştirildi...TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın ülke gündemine değindiği açılış konuşmasını takiben TMMOB Genel Sekreteri dönem içinde bugüne dek yapılan ve süren çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Ardından danışma kurulu üyeleri söz alarak çeşitli konularda görüşlerini aktardılar, Toplantıya İKK Rize Temsilcisi ve Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı ilimizi temsilen Metin BIÇAKÇI katıldı...Haberin Devamı için tıklayın
DOĞALGAZDAN TASARRUF PÜF NOKTALARI:TMMOB Makine Mühendisleri Odası Rize İl Temsilciliği Başkanı Metin BIÇAKÇI, “Kokusuz, temiz ve çevreci bir gaz olmasının yanı sıra ekonomik yakıt olan doğalgaz’ın verimli kullanılması için vatandaşları yapılması gerekenler konusunda bilgilendirdi. BIÇAKÇI, "Binanızın ısı yalıtımını yaptırarak ısı kaybını önleyebilir, verimli ısıtma cihazları, uygun tesisat ve tasarruf ekipmanları kullanarak iklim şartlarına bağlı olarak yüzde 50'ye varan oranlarda doğalgaz tasarrufu sağlayabilirsiniz.Isı yalıtımını dış mekanda yaparak kiriş ve kolonların da izole edilmesi sağlanmalıdır. İçeriden yapılan yalıtımlarda bütün olarak yalıtım yapılamadığından ısı köprüsü oluşur. Bu durum binamız için tehlikelidir. Demir ve betonun ömrünü azaltır. Isı yalıtımı kışın soğuktan koruduğu gibi yazında sıcaktan koruyacaktır. Yönetmeliklere uygun olarak yapılan ısı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama % 50 ye varabilecek tasarruf ederek yazın serin kalmaya kışın daha iyi ısınmaya imkan sağlayabilir. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturulmasını sağlar. Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi önler. Isı yalıtımıyla ayrıca yakıt tüketimi ve dolayısıyla atık gazlar azaltılarak çevrenin korunmasına da katkıda bulunuluyor”. dedi.
RAYLİ HAT SAMSUNDAN BATUMA MUTLAKA BAĞLANMALIDIR: Rize’nin ekonomik büyümesinin sağlanması için Samsun-Batum arası Hızlı Yük ve Yolcu Treni Hattı mutlaka kurulmalıdır. 4. Endüstriyel devrim yaşanırken, Rize olarak da çalışmalarımızı bu düzeye yükseltmeli düşünce yapımızı 4. düzeye çıkarmalıyız. Bilindiği üzere; 12 Plan Paftası, Lejant, Plan Hükümleri, Plan Açıklama Raporu, Plan Değişikliği Gerekçe Raporu) 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7. maddesi uyarınca Bakanlık Makamının Olur’u ile 03.04.2017 tarihinde onaylanmıştır. Plan kapsamında Samsun-Sarp demiryolu bağlantısı kurularak, bölgenin Batum- Samsun ve iç bölgelere olan bağlantısı süreklileştirilmiştir. Bu demiryolu hattı ile özellikle yük taşımacılığına rahat ve etkin bir gelişim alanı tanımlanırken, liman-demiryolu karayolu ağları birbirlerine entegre edilmiştir. Sahil hattında kurulan bu demiryolu hattının, Tirebolu-Gümüşhane-Bayburt, Of-Çaykara-Bayburt-Erzurum, Trabzon Merkez İlçe (Ortahisar)- Erzincan hatları ile birlikte iç bölgelerle olan ilişkisi de kurulmuştur. Bununla birlikte Ordu-Giresun ve Trabzon-Rize akslarında çift yönlü şehir içi demiryolu geçişi sağlanacaktır. Ancak burada yapılacak çalışmaların ne olacağı henüz netleşmiş değildir....
DANIŞMA KURULU VE HAMSİ ŞÖLENİ YAPILDIİ:Şube Hizmet binasında Danışma Kurulu toplantısı 12 Ocak 2019 da yapıldı. Toplantıda Eski Şübe başkanları, mevcut şube başkanımız il temsilcilik yürütme kurulu başkanları, üniversiteden katılan hocalarımız ve üyelerimizin konuşmaları üzerine. TMMOB MMO yönetim kurulu üyesi Sn. Bedri Tekin beyin konuşması dilek ve temenniler sonrası saat 14.00’da üyelerimizin ve misafirlerin katıldığı Geleneksel Hamsi Şölenimiz yaptık.Danışma kurulunu ve hamsi şölenini organize eden, emeği geçen herkese temsilciliğimiz adına teşekkür ederiz.Haberin Devamı için tıklayın
DANIŞMA KURULU VE HAMSİ ŞÖLENİNE DAVET: 12 Ocak 2019 (Cumartesi günü) saat 11.00’da Şube Hizmet binasında Danışma Kurulu toplantısı yapılacak olup, toplantının ardından saat 14.00’da Geleneksel Hamsi Şölenimiz yapılacaktır. Tüm üyelerimiz davetlidir.
TMMOB RİZE İKK'YA BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI ZİYARETİ: AKP Rize Belediye Başkan Adayı Sn. Rahmi Metin 25 Aralık 2018 tarihinde TMMOB Rize İlk Koordinasyon kurulu olarak odamızı ziyaret etmiştir.Toplantıda Rize İl Koordinasyon Kurulu Bileşenleri ile Rize Belediyesi Başkan adayı Sn.Rahmi Metin Bey'ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuş, Belediye oda ilişkileri, beklentiler vb. görüşülmüştür.
Kendilerine tüm sorulara içtenlikle cevap verdiği için ve TMMOB Rize İKK'nu ziyaretinden dolayı tüm bileşenler adına teşekkür eder başarılar dileriz.
TEMSİLCİLİĞİMİZDE EĞİTİMLER AÇILACAKTIR: Temsilciliğimiz bünyesinde eğitimlerin ( Enerji Kimlik Belgesi BEP TR2 oryantasyon eğitimi, Bilirkişilik Eğitimi, Endüstriye doğalgaz Eğitimi, EKB Eğitimi, vb.) açılması düşünülmektedir. Eğitimlere katılmak isteyen meslektaşlarımızın Katılmak istediği eğitimide belirterek başvuruda bulunması gerekmektedir. Yeterli çoğunluğa ulaşıldığı anda eğitim açılacaktır.
DOĞALGAZ İÇ TESİSAT KURSU:  Rize Il Temsilciliğinde 1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında MMO Rize yürütme kurulu üyesi Özgür ÖZYİLMAZ'ın eğitici olarak görev aldığı Doğalgaz iç tesisat kursu düzenlenmiştir. Kursa katılan üyelerimiz eğitim sonunda sınava tabi tutulup başarılı olanlara Yetki Belgeleri verilecektir.
19 EYLÜL MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ: 19 Eylül tarihi, maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan tarlalar, şantiyelerden bürolara dek farklı işyerlerinde çok zor koşullar altında görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancılarının meslek onurlarına, özlük haklarına ve alın terlerine sahip çıktıklarını ilan ettikleri tarihtir.
19 Eylül tarihi, bu ülke için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir. 19 Eylül tarihi, mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşadıkları ülkenin geleceği hakkında söz sahibi olduklarını gösterdikleri tarihtir.Bu yüzden bu anlamlı gün, "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmakta ve her yıl yeniden hatırlanmaktadır. 19 Eylül Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları dayanışma günü nedeniyle basın açıklamamız...

TEKNOLOJİYE YENİLMEK : Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilcisi Metin Bıçakçı teknolojinin herkesin hayatına girdiğini belirterek “ Öncelikle aile içinden teknolojiyi çıkartmak gerek. Hayatımızın her bölümüne giren internet bağımlılığından uzaklaşmalıyız. Sokakta bile yakın dostlarımızı göremez olduk ve Allah’ın selamını bile Whatsap hattından vermeye başladık” dedi.-Ülke olarak dünyada teknolojiyi ve interneti kullanan ülkeler arasında 2 sırada yer aldıklarını belirten Bıçakçı “ Hayatımızın her yönüne giren, internetten ve teknolojinin zararlı kesiminden mutlaka uzaklaşmamız gerek” dedi. Hayatımızın her bölümüne giren internet ve bağımlılık aile ve iş hayatını etkilediği gibi sosyal yaşamı da etkilemeye başladı.Son yıllarda hızlı bir şekilde başlayan internet bağımlılığının aile ve iş hayatını etkilediğini belirten Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilcisi Metin Bıçakçı “ Maalesef hızlı bir tutku bizde oluştu. Bu tutku ailemizin içine kadar girdi. Aynı evde olduğumuz ailemiz bile Whatsap hattı ile hal hatır sormaya başladı. Yakın dostlarımız ve akrabalarımız ile teknoloji ile selamlaşmaya başladık. Ülke olarak dünyada Meksika’dan sonra ikinci sırada yer alıyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZE TMMOB MİSAFİRHANESİ Ankara’da bulunan üniversitelere yerleşen öğrencilerimiz için TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi 2018-2019 öğrenim dönemi konaklama başvuruları 3 Eylül 2018 tarihinden itibaren yapılıyor.2 kişilik odalarda kahvaltı dahil kişi başı 1 aylık oda katkı payı 650 TL olan öğrenci evi için başvurular https://ogrencievi.tmmob.org.tr web sayfası üzerinden yapılacaktır.Başvurular ile ilgili  
TELEFERİKLER CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR: Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, il genelinde 15 bine ulaşan ilkel teleferiklerin ölümlü ve yaralamalı çok sayıda kazaya neden olduğunu belirtti. Teleferiklerin herhangi bir sahibi olmaması ve gelişi güzel herkes tarafından kullanılmasının kazalara davetiye çıkardığını ifade eden Bıçakçı, 'Son 11 yılda 10 ölüm, yüzlerce yaralanma meydana geldi. Bu teleferiklerin öncelikle bir sahibi olması lazım. Teleferiklerin kabinlerinin mutlaka kapalı alanlara alınması, elektrik tesisatlarının yalıtılması ve çarpmaya karşı topraklanmasının yapılması lazım.
TMMO RİZE İKK'da görev değişimi: TMMOB Rize İl koordinasyon kutulu sekreteri görevini TMMOB Yönetim Kurulunun 19.6.2018 tarih ve 29 sayılı kararı  " Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği‘ne Makina Mühendisleri Odası Rize İl Temsilcisi Metin BIÇAKÇI’nın atanmasına, Sekreterya hizmetlerinin Makina Mühendisleri Odası Rize İl Temsilciliği tarafından yürütülmesine" ile İnşaat Mühendisleri Odası Yürütme Kurulu Başkanı Murat YAZICI'dan devralan oda Başkanımız Metin BIÇAKÇI ya yeni görevinde başarılar dileriz.Haberin devamı için tıklayın
MMO ÜYELERİMİZE DUYURU: Üyelerimizin yıllık ödentilerini ödemelerini kolaylaştırmak açısından kredi kartı ile internet üzerinden ödeme sistemimiz hizmete girmiştir. https://aidat.mmo.org.tr/

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL KURULU: Odamız genel kurulu 24-25 Mart 2018 tarihlerinde Ankara'da Kocatepe kültür merkezinde yapıldı. Kongreye Şube delegeleri ile  temsilciliğimiz delegeleri Sn.Metin BIÇAKÇI, Sn. Orhan BAŞDEMİRCİ ve Sn. Özgür ÖZYILMAZ Katıldı.25 Mart 2018 Pazar günü yapılan seçimlerde ise Oda Yönetim, Onur ve Denetleme Kurulları ile Makina Mühendisleri Odasını TMMOB Genel Kurulu, Yönetim Kurulu, Yüksek Onur ve Denetim Kurullarında temsil edecek 100 delege belirlendi.Haberin ve resimlerin devamı için tıklayın

RİZE TMMOB TEMSİLCİLİĞİ, KALBİMİZ KAHRAMAN ASKERLERİMİZ İÇİN ÇARPIYOR:Rize TMMOB İl Temsilcisi Metin BIÇAKÇI, “Türkiye terörizme karşı verdiği amansız mücadele dönemi içerisinde görünen ve kendisini gizli tutmaya çalışan çok sayıdaki düşmanla mücadele etmektedir. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, kültürün, inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Rize il temsilciliği olarak üyelerimizle, milletimizin güvenliği ve bekası için bugünlerde emperyalist güçlere karşı gerçekleştirilen harekâtta, bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız ve destekçisiyiz. Allah, Ordumuzu muzaffer, Devletimiz ve Cumhuriyetimiz ebediyete kadar payidar kalsın inşallah.” diye açıkladı
MMO TRABZON ŞUBEMİZDE 12.GENEL KURUL YAPILDI: Genel kurul 13-14 Ocak 2018 tarihlerinde yapıldı. 14. Ocak 2018 tarihinde yapılan seçimde ise mevcut yönetim kurulu Başkanı Sn.Şaban BÜLBÜL'ün tek liste ile girdiği seçimde yeni yönetim şu isimlerden oluştu.Asıl üyeler İsmail Özsalih, İsmail Nebioğlu, Ufuk Bulut, Önder Durmuş, Hakan Önal, Fulya Bankoğlu, yedek üyeler Sena Sağlam, Ahmet Murat Değer,Yasin Yılmaz, Ahmet Asım Kara, Miraç İsaoğlu, Özgür Özdemir, Dilek Denizci. Temsilciliğimizden katılım  sağlanan genel kurulun odamız için hayırlı olmasını dileriz.
AÇILIŞ VE YEMEKLİ PLAKET TÖRENİ:Temsilciliğimize Kayıtlı üyelerimizden 25-40 ve 50. Yılını Tamamlamış olanlar için yemekli onur plaket töreni 19.00 da yakamoz restaurantta ve temsilciliğimizin yeni yerinin Resmi açılış töreni 6 Ocak 2018 de saat 15.00  yapıldıHaberin devamı için tıklayın

Not: Yemek ve Açılış organizasyonunu yapan Lilyum Organizasyon Hazel Kaya ve Ekibine teşekkür ederiz.

AÇILIŞ VE YEMEKLİ PLAKET TÖRENİ: Temsilciliğimize Kayıtlı üyelerimizden 25-40 ve 50. Yılını Tamamlamış olanlar için yemekli onur plaket töreni 19.00 da yakamoz restaurantta ve temsilciliğimizin yeni yerinin Resmi açılış töreni 6 Ocak 2018 de saat 15.00  yapılacaktır.Tüm üyelerimize duyurulur... 

25 Yıl Onur Plaketi Alacaklar (1989-1991) : 34769 BAYRAM SALCI, 64437 ATİLLA COŞKUN ,36547 YUNUS ÖKSÜZ,48814 YILMAZ AKSU
40 Yıl Onur Plaketi Alacaklar (1974-1977) : 8302 SAMİ TÜFEKÇİ,9868 ERDEM ÖZKAZANÇ,11541 NECATİ TOPAL,13131 AKIN ERTAŞ,13646 MAHMUT SAĞUN,15306 MUZAFFER BAYRAMOĞLU,15604 CAVİT ÇAKMAKÇI İsimleri burada olmayan ancak onur plaketi alması gerektiğini düşünen üyelerimizin odamız görevlileri ile temasa geçmeleri önemle duyurulur. 

RİZE TİCARET BORSASI FORKLİFT EĞİTİMİ: Rize Ticaret Borsasında, Rize Makine Mühendisliği Odasıyla müştereken Forklift ve Kepçe Operatörlüğü Eğitimi verilecektir.Eğitimler talepler doğrultusunda gerçekleşecek olup, eğitime katılacak kişilerin isim ve irtibat bilgilerini Borsamıza bildirmeleri rica olunur.Ceyda Topal Rize Ticaret Borsası 217 4313
DANIŞMA KURULU TOPLANTISI: Makina Mühedisleri Odası Trabzon şubemizin Danışma kurulu toplantısı 16 Aralık 2017 tarihinde saat 11.00 de yapıldı. Üyelerimizin hazır bulunduğu toplantıda Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı üyemiz Haydar REVİ, Şubemiz eski başkanlarından Haydar Çoruhlu, eski Belediye Başkanı üyemiz Ömer KATIRCIOĞLU,İş adamı üyemiz Türkay Gümüş, Rize İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Metin Bıçakçı,Kars İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Fatih Akçay ve Giresun İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Üyesi Fatih Fatih Mehmet Karavelioğlu birer konuşma yaptılar.Oda faaliyetleri konusunda üyelerle fikir alışverişinde bulunuldu.Haberin devamı için tıklayın

ULUSAL IX. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ VE SERGİSİ :TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) adına MMO Adana Şube yürütücülüğünde, 30 Kasım-02 Aralık 2017 tarihleri arasında IX. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi, Adana’da Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi’nde düzenlendi. Kongrede odamız adına Şube Sekreterimiz Fulya Üçyıldız Bankoğlu Yönetim Kurulu Üyemiz Ufuk Bulut ile Rize İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Metin Bıçakçı temsil etmişlerdir

TEMSİLCİLİĞİMİZDE BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ: Temsilciliğimiz eğitim salonunda 28 Kasım 1 Aralık 2017 tarihleri arasında bilirkişilik eğitimi verilmiş olup 4 gün süren eğitimde 3 gün idari eğitimi Doç dr. Recep NARTER, 1 gün ise teknik konularda eğitimi 10.00 ile 15.00 saatleri arasında Yrd. Doç.Dr. Cevdet DEMİRTAŞ vermiştir. Katılım talebi olması durumunda 2. eğitimde açılacaktır. Katılmak isteyen üyelerimizin isimlerini yazdırmaları gerekmekte olup eğitim ücreti TMMOB üyelerine 600 TL diğer katılımcılara 750 tl dir.Tüm üyelerimize duyurulur.Haberin devamı için tıklayın
KAÇKAR TV DE CANLI YAYIN: Temsilciliğimiz yürütme kurulu Başkanı Sn. Metin BIÇAKÇI 30 ekim 2017 saat 19.30-21.15 saatleri arasında Kaçkar TV de Çiğdem Fazlioğlunun konuğu oldu. Programda Makina Mühendisi ve Odamız hakkında genel bilgi verilmesi yanında, Kış öncesi Baca temizliği , Kombi bakımı, Tesisat Temizliği, Yakıt Tasarrufunda dikkat edilecek hususlar, Asansörler, Teleferikler, LPG li araçlar, Mevcut Sızdırmazlık testleri hakkında bilgi verildi.Devamı için tıklayınHaberin devamı için tıklayın
KIŞA HAZIRLIK, BACA TEMİZLİĞİ, KOMBİ VE TESİSAT BAKIMI: Her yıl binlerce insanımız soba, şofben ve bacalardan dolayı hidrokarbon içeren kömür ve doğal gaz kaynaklı karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalmaktadır. Soba-baca ve şofben-baca bağlantısının yanlış yapılması, sobaların yanlış yakılması ve yanlış kullanımı, baca temizliğinin yaptırılmaması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı özellikle alçak basınçlı-lodoslu havaların sık yaşandığı sonbahar ve kış aylarında karbon monoksit zehirlenmeleri artmaktadır. Son yıllarda soba ve baca kaynaklı karbon monoksit zehirlenmeleri ve toplu ölümlerde ciddi artışlar gözlenmektedir. Soba-baca bağlantılı olaylar zehirlenmeden, şofben-baca bağlantılı ölümler ise zehirlenme ve boğulmadan kaynaklanmaktadır.  Devamı için tıklayın
BTKS 2017 KONGRE VE SERGİSİ YAPILDI: Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde 28-30 Eylül 2017 tarihleri arasında 14 oturumda gerçekleştirilen VIII. Bakım Teknolojileri Kongre ve Sergisine ÇAYKUR dan 8 Makine Mühendisi ile Düzenleme Kurulu üyesi Odamız Başkanı Metin BIÇAKÇI Katıldı. Oda Başkanımızın  6. oturumda Başkanlık yaptığı kongrede oldukça faydalı ve katılımlı bildiriler sunuldu. 40 Firmanın katıldığı sergiye ise Kestirimci Bakım konusunda ağırlıklı olmak üzere firmalar iştirak etti.Haberin devamı için tıklayın
RİZE BELEDİYESİ İLE ASANSÖR PROTOKOL ÇALIŞMALARI: Rize Belediyesi ile odamız arasında 2017-2018 dönemi için asansörlerin "Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği" doğrultusunda periyodik kontrollerinin odamız tarafından yapılması için iş birliği görüşmeleri başlatıldı. Ancak görüşmeler gayet olumlu devam ederken ve Belediyeden olumlu haber beklerken nedense TSE ile imzalandığı haberine ulaştık. Üyelerimizin değerlendirmesine sunuyoruz...
ŞUBE YÖNETİM KURULUYLA TOPLANTI: Temsilciliğimiz yürütme kurulu, personellerimiz ile Trabzon şube yürütme kurulu ve çalışanlarımızın katılımıyla üyelerimiz ile 17 Ocak 2017 tarhinde bir toplantı yapıldı.  Şube Yürütme kurulu toplantısı ve gündemdeki maddelerin görüşülmesinin akabinde, Toplantıda temsilciliğimizde mevcut eksiklikler, henüz alınamayan klimaların temin durumları, yapılması düşünülen çalışmalar ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.
ODA KÜTÜPHANESİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ: Odamızda katalog, Sunum notları, kitap vb istediğiniz konuda yayın olup olmadığını tarama yaparak öğrenebilir ve yayınlara ulaşabilirsiniz.

RECEP TAYYIP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİ: RTE Üniversitesi Makina Fakültesi Makina Mühendisliği 3.sınıf öğrencileri ile 28 Mart 2017 tarihinde saat 15:00-16:30 arasında "Mezuniyet sonrası Makina Mühendisi" isimli bir söyleşi yapıldı. Söyleşiyi temsilciliğimiz Yürütme kurulu Başkanı Sn. Metin BIÇAKÇI yaparak öğrencilere mezuniyet sonrası karşılaşacakları sorunları, piyasanın Makina mühendisinden beklentileri, iyi bir mühendis olmak için yapılması gerekenler, iyi bir Staj ve kendini yetiştirmenin faydalarından bahsederek öğrencilerinde sorduğu sorulara yanıt verdi. Ders öğretmeni Prof Dr. Adnan Midilli organizatörlüğünde yapılan sunum oldukça verimli geçti.

IKK TOPLANTISI: IKK Bileşenleriyle birlikte 21 Şubat 2017 tarihinde TMMOB Rize il temsilciliği lokalinde toplanarak Rize İli İmar planı hakkında görüşlerimizi paylaştık... Toplantı sonunda Belediye Başkanlığına sunmak üzere tekliflerimizi belirledik
DANIŞMA KURULU VE HAMSİ ŞÖLENİ: Makina Mühedisleri Odası Trabzon şubemizin organize ettiği 6. hamsi şöleni Danışma kurulu toplantısı sonrasında yapıldı. Şölene üyelerimiz ve davetliler iştirak etti. Hamsi şölen öncesinde Şube Danışma kurulu toplantısı yapıldı toplantıda Şube Başkanı, Temsilciliğimiz Başkanı ve üyeler söz alarak görüşlerini ve beklentilerini dile getirdi.Haberin devamı için tıklayın
TEMSİLCİLİĞİMİZDE ŞANTİYE ŞEFLİĞİ EĞİTİMİ: Temsilciliğimize Bağlı üyelerimize 18,19,20 Kasım 2016 tarihlerinde Şantiye Şefliği Eğitimiverildi. Temsilciliğimiz Eğitim Salonunda Eğitmen Ahmet BİLAL tarafından verilen Eğitim sonunda Sınavda başarılı olan kursiyerlerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır.
SMM LERLE TOPLANTI: Temsilciliğimiz bünyesinde bulunan SMM lerinde katılımıyla Trabzon şube yönetim kurulu ve Temsilciliğimiz yürütme kurulunun katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda SMM lerin genel sorunları, ODA -SMM ilişkileri, aksaklıklar, sicil durum belgesi alınma zorunluluğu dile getirildi. Toplantıda SMM lerden söz alanlar sorunlarını, taleplerini dile getirdi. Temsilcilik Yürütme kurulu Başkanı Metin BIÇAKÇI'nın açılış konuşmasından sonra, Oda şube yönetim kurulu Başkanı Şaban Bülbül ise genel sorunlar ve odanın beklentilerini dile getirdi.
TEMSİLCİLİĞİMİZDE LPG EĞİTİMİ: Temsilciliğimizde ilimizde LPG dolum boşaltım işlerinde görev almak isteyenlerin katıldığı LPG Dolum Boşaltım personeli eğitimi yapıldı. Eğitim sonu yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere belgeleri verildi.
ASANSÖR AVAN PROJE HAZIRLAMA MÜHENDİS YETKİLENDİRME KURSU :Temsilciliğimizde  Asansör avan proje hazırlama mühendis yetkilendirme eğitimi kursu açılacaktır. İlgilenen ve katılmak isteyen üyelerimizin, Temsilciliğimize başvurmaları gerekmektedir. Katılımda Aranacak Şartlar; - Oda Üyesi Makina, İmalat, Üretim, Makina ve İmalat veya Mekatronik Mühendisi Olmak
- Kurs Ücretini Yatırmış Olmak ,- Üye Ödenti Borcu Olmamak ,- 1 Adet Fotoğraf  .Eğitimin sonunda yazılı sınav yapılacaktır. Başarı notu 100 üzerinden en az 70‘dir. Başarılı olanlara Oda tarafından Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetki Belgesi verilecektir. Adayın en fazla 4 sınav hakkı olup, kursa devam zorunluluğu vardır
LPG SIZDIRMALIK ÖLÇÜMLERİ:Bilindiği üzere ;T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 28 Kasım 2008 tarih ve 27068 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik gereğince, Lpg dönüşümü yapan araçların gaz sızdırmazlık kontrolü, temsilciliğimiz tarafından Rize/Gündoğdu hamidiye mahallesinde bulunan istasyonumuzda yapılmaktadır. Ölçümler Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü 09:00-16:00 Saatleri arasında yapılmaktadır. Ardeşen ilçemizde  15 günde bir yapılan ölçümler ise araç sayısının azalması nedeniyle artık yapılamamaktadır.
VIII. BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ VE SERGİSİ : Temsilciliğimiz yürütme kurulu başkanı Sn. Metin BIÇAKÇI'nın düzenleme kurulunda olduğu kongre 28-30 eylül 2017 tarihinde pamukkale üniversitesi kongre merkezinde yapıldı. 28-29-30 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen olan ulusal kongre ve sergimizde, konusunda uzman olan kişi ve firmaları bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşarak, bildiriler sunmuştur. Sergi boyutunda ise çeşitli sektörlerde ürün ve hizmet üreten firmalar ile işletmelerin bakım personellerini, akademisyenleri ve üniversite öğrencilerini buluşturmuştur.

 Düzenleme Kurulu

DARBEYE HAYIR: 15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Rize İl Temsilciliği olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir
TELE BAĞLI HAYATLAR :Doğu Karadeniz'de engebeli arazilerde vatandaşların yüklerini taşımada kullandıkları ilkel teleferikler, tarımsal ürünlerin taşınmasında büyük kolaylık sağlasa da insanların ulaşımında tehlikeyi beraberinde getiriyor.Doğu Karadeniz'de kullanılan ve tarımsal ürünlerin taşınmasında büyük kolaylık sağlayan ilkel teleferikler, insanların ulaşımında ise tehlikeyi beraberinde getiriyor. Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Metin Bıçakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de binlerce ilkel teleferik olduğunu söyledi.Haberin devamı için tıklayın
TMMOB MMO 46. GENEL KURULU YAPILDI. Genel kurulu Şubemizden 17 delegeden 15 inin katılımıyla güzel bir birliktelik sağlandı. Genel kurulun ve Genel kurul sonrası yapılan seçimin odamıza hayırlı olmasını dileriz.
MMO TRABZON ŞÜBESİ İLE TEMSİLCİLİĞİMİZDE TOPLANTI: 1 Mart 2016 Salı günü saat 17:30 da Şübe Yönetim kurulununda katılımıyla Temsilciliğimiz 2016-2017 dönemi yürütme kurulu tespiti, yapılacak çalışmalar, beklentiler gündemiyle bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantı Temsilciliğimiz Eğitim salonunda gerçekleştirilmiş olup, toplantıda şube yönetim kurulu Başkanı Sn.Şaban BÜLBÜL, Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Sn. Metin BIÇAKÇI birer konuşma yaparak; mevcut durum, düşünceler, beklentileri üyelere aktardı. Akabinde üyelerin görüşleri alındı.Haberin Devamı için tıklayın
  MMO TRABZON ŞUBESİ SEÇİMİ YAPILDI :TMMOB Makina Mühendisleri odası Trabzon şubesi seçimlerii 17 Ocak 2016 Pazar günü Şubede yapılmış ve iki liste ile girilen seçimlerde mevcut yönetimin bulunduğu Şaban BÜLBÜL, Hamdullah ÇUVALCI, Fulya BANKOĞLU, Ahmet KAYA, Hasan YILMAZ, Önder DURMUŞ ve Hakan ÖNEL`e karşı Kadir HATİPOĞLU, Sinan KOÇ, Ali BULUT, Muhammet DİKMEN, Mehmet Cem AYDIN, Emin AKBULUT ve Selim KAPUCU‘nun bulunduğu listeler seçime girmişlerdir. Mevcut yönetimin bulunduğu liste seçimi kazanmıştır. Seçime Rize ilimiz üyelerimizden 45 meslektaşımız iştirak etmiştir. 
ŞUBE YÖNETİM KURULUYLA TOPLANTI: Temsilciliğimiz yürütme kurulu, personellerimiz ile Trabzon şube yürütme kurulu ve bazı üyelerimizin katılımıyla üyelerimiz ile 25 Aralık 2015 tarhinde bir toplantı yapıldı. Toplantıda temsilciliğimiz yürütme kurulu başkanı Metin BIÇAKÇI, Şübe Yürütme kurulu Başkanı Şaban BÜLBÜL ve üyelerimiz yapılan ve yapılacak olan çalışmala rile ilgili görüşlerini sunup bilgi alışverişinde bulundu.
RİZE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI COŞKUN YEĞENİ ZİYARET: Rize Belediye Başkan yardımcılığına atanan Rize MMO Yürütme kurulu sekreteri Coşkun Yeğen'e Trabzon Şubesi yürütme kurulu ile birlikte 25 Aralık 2015 tarihinde hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Ziyarette oda belediye işbirliği yapılması gereken çalışmalar üzerinde görüşmeler yapıldı.
MMO TRABZON ŞUBESİ DANIŞMA KURULU VE HAMSİ ŞÖLENİ:  Şubemizin danışma kurulu 19 Aralık 2015 tarihinde saat 10.30 da Şube toplantı salonda gerçekleştirildi. Danışma kurulunda davetliler, Oda şube Başkanı Şaban Bülbül, Temsilciliğimiz Yürütme kurulu Başkanı Metin BIÇAKÇI, Giresun il temsilciliği Yürütme Kurulu başkanı Fatih Mehmet Karavelioğlu birer konuşma yaptı. Danışma kurulu sonrası ise 13:00 te Şubemiz  tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 5. hamsi şöleni düzenlendi. Hamsi şölenine davetliler ynaısıra meslektaşlarımız katıldı.
TEMSİLCİLİĞİMİZ YENİ YERİNE TAŞINDI: Rize il temsilciliğimiz merkez Kemalyeri caddesindeki Karali Apartmanı 1.katında bulunan yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Henüz iç dekorasyonu tam tamamlanmamasısına rağmen ofis bölümü tamamlanarak hizmet verecek duruma getirildi.Yaklaşık 250 m² alana sahip olan yeni yerde birde 50 kişilik eğitim salonu bulunmaktadır. Haberin Devamı için tıklayın
RTB İLE FORKLİFT OPERATÖRÜ EĞİTİMİ :Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 2015 Teknik Destek kapsamında Rize Ticaret Borsası ile Forklift Operatörü eğitimi düzenlenecektir. .Söz konusu karşılıksız teknik destek için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Rize Ticaret Borsası arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda eğitim verilmiştir. Eğitimi Eğitmen Makina Mühendisi Sedat TOPRAK verildi.Eğitim 11 Mart ile 22 Mart Tarihleri arasında toplam 61 saat üzerinden teorik ve uygulamalı olarak verildi eğitimde başarılı olanlara sertifikaları verildi.Haberin Devamı için tıklayın
LPG'Lİ ARAÇLAR TEKERLEKLİ BOMBA GİBİ ! : Bilindiği üzere son olarak; 17 Ocak 2015 tarihinde Samsun’un Terme ilçesinde minibüsle çarpışan otomobilin LPG tankının patlaması sonucu 7 kişi hayatını feci şekilde kaybetmiştir.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü`nün 19.12.2011 tarihli Genelge`si; 22.03.2010 tarihli önceki genelgede belirtilen uygulamaya aykırı olarak, araç muayene istasyonlarında (LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait “Gaz Sızdırmazlık Raporu”) aranması zorunluluğunu kaldırmış, gaz sızdırmazlık raporu bulunmamasını “ağır kusur”dan “hafif kusur”a dönüştürülmüştür. Bu durum LPG`li araç kullanıcılarının keyfiyetine yol açmış ve 2012 yılından itibaren gaz sızdırmazlık testlerinde ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Bu yeni uygulama ile 2005 yılından önceki denetimsiz ortama geri dönülmüş, özellikle son yedi yıldır gerçekleştirilen sistemli, disiplinli denetim sayesinde oluşan yaygın güvenilirlik ortadan kalkmaya, halkın can ve mal güvenliği ciddi bir şekilde tehdit edilmeye başlanmıştır.
4. HAMSİ ŞÖLENİ VE DANIŞMA KURULU: MMO Trabzon Şube danışma kurulu 27 Aralık 2014 tarihinde 11:00 de şube eğitim salonunda yapıldı. Danışma kuruluna temsilciliğimiz yürütme kurulu ve personelleri katıldı.Trabzon Şubemizin düzenlediği hamsi şöleni 27 Aralık 2014 tarihinde 13:30 da şube önünde yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulları, basın ve üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirilen hamsi şölenine ilgi büyüktü.
MÜHENDİSLERE ÜCRETSİZ EĞİTİM PROGRAMI : Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014 Teknik Destek kapsamında yapmış olduğunuz TR90/14/TD/0004 kodlu başvurumuzun, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından desteklenmesi yönünde karar verilmiş olup. Söz konusu karşılıksız teknik destek için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile tarafımız arasında bir sözleşme düzenlenmiştir. Üyelerimizden katılımcılarla birlikte Eğitim temsilciliğimizde tamamlanmış ve katılımcılara sertifikaları verilmiştir.Haberin Devamı için tıklayın
ÇAYKUR FABRİKALARINDA TOZ VE EMİSYON ÖLÇÜMLERİ: Odamız tarafından Çaykur'a bağlı 18 fabrikada Sanayi Tesislerinden Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda toz, gaz ölçümleri tamalandı.Baca gazı analiz cihazı, toz örnekleme cihazı kullanılan Ölçümleri Ankara Merkez laboratuarından gelen teknik eleman ile temsilciliğimiz teknik elemanı ile birlikte yapıldı. Bu ölçümler de temsilciliğimiz teknik elemanı İsmet ÖZKORUMAK 5 işletmede ölçüm işlemini tamamlayarak  akreditasyon kapsamında yetkilendirilmiş oldu.Bundan böyle temsilciliğimizde de bu ölçümler merkezden cihaz temin edilerek yapılabilecek.

TELEFERİKLER BOMBA GİBİ !:   "Kanal24 ve yerel ile ulusal gazetelerdeye yayınlanan haberimizde. " Doğu Karadeniz' de yoğun olarak kullanılan ve bölgede 'Varangel' olarak adlandırılan ilkel teleferiklerin can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike oluşturduğunu açıklayan Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, ilkel teleferikleri 'Canlı bomba' olarak değerlendirdi, bir standarda kavuşturulması gerektiğini söyledi.'En azından teleferiğin bir sorumlusu olmalı. Teleferiği kesinlikle çocuklar kullanmamalı. Teleferiklerde kabin ve kabin kapılarının olması lazım. Kullanmadan önce ikaz ve uyarı işlemleri yapılmalı. Taşıyıcı çelik telin düzgün veya uygun çapta seçilmemesi, belli bir süre sonra bu tellerin değiştirilmemesi, başta ve dipte bulunan koruyucuların gerekli esnek sistemle donatılmaması ne yazık ki kazalara sebebiyet veriyor. Kazaların oluş nedenleri üzerinde yaptığımız incelemede hatalı kullanım ilk sırada yer aldı. Halat kopması, makara dengesizliği, elektrik çarpması, platform ve yük düşmeleri de yine kazaların nedenleri arasında yer alıyor. Teleferiklerin her yıl kontrol edilmesi gerekiyor. Hatta Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile görüşülerek teleferiklere belli bir standart getirilebilir Haberin Devamı için tıklayın

TMMOB 3 MART 2014 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI: TMMOB Rize İKK bileşenleri iş sağlığı ve güvenliği konusunda bileşenlerin katılımıyla 3 mart 2014 tarihinde TMMOB Rize lokalinde 18:00 de bir basın açıklaması yaptı.Çalışma hayatının yeniden düzenlenmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, işçi ölümlerinin durdurulması için mücadele etmek, kendini emekten yana konumlandıran TMMOB’nin tarihi görevidir. Bu görevi yerine getirme bilinciyle TMMOB; iş cinayetleri ve işçi ölümlerini ülkemizin sosyo-ekonomik ve demokrasi sorunları ile birlikte bir bütün olarak ele almakta, insanca çalışma koşullarının oluşturulmasını insanca yaşama hakkı ve talepleri ile birleştirerek sorunun çözümü için yapılabilir, gerçekçi önermelerde bulunmaktadır.Haberin Devamı için tıklayın

MMOB Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) 18 Şubesine bağlı 81 ili kapsayan örgütlülüğü, 18–19 Ocak’ta genel kurullarını ve genel kurul seçimlerini yaptı.Şube seçimleri 19 Ocak 2014 Pazar günü Şubede yapılmış ve iki liste ile girilen seçimlerde mevcut yönetimin bulunduğuŞaban BÜLBÜL, Hamdullah ÇUVALCI, Fulya BANKOĞLU, Hasan AÇICI, İsmail ÖZSALİH, Orhan GÜRSOY ve Ufuk DOĞRU`ya karşı Dinamik Mühendisler grubundan oluşan Rahman AKÇAY, Arzu BORAN KABUR, Coşkun BAYRAM, Zafer ÖZTÜRK, Gökhan ÖZÇELİK, Meral NEZİR ve M.Bülent DEĞERLİ‘nin bulunduğu listeler seçime girmişlerdir. Mevcut yönetimin bulunduğu liste seçimi kazanmıştır.Trabzon şubede yapılan seçimi ise mevcut yönetim kazandı

ŞUBE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI: 15. Dönem Şube Danışma Kurulu toplantısı, 27 Aralık 2013 tarihinde 125 Danışma Kurulu üyesinin katılımıyla KTÜ Sahil Tesislerinde yapılmıştır. Toplantıda 25, 40 ve 50 yılını dolduran üyelerimize plaket verildi. Toplantıda temsilciliğimiz çalışmaları, ileriye dönük düşünceler, yapılması planlanan çalışmalar dilek ve temenniler Başkan Metin BIÇAKÇI tarafından 25 yılını dolduran üyelerden Prof.Dr.A.Cemal Dinçer'e bir plaket verildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİLGİLENDİRME : TMMOB Rize il temsilciliğimizde 8 Kasım 2013 günü 17:00 de işçi sağlığı ve iş güvenliğinde uzmanlık, sorumluluklar ,kanun ve yönetmelikler ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Rize IKK bileşenleri tarafından organize edilen toplantıda katılımcılara son yönetmelikler ve genel iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgiler verildi.

DOĞALGAZ FATURALARINIZI AZALTMANIN YOLLARI…Isı yalıtımının uzman, konusunda deneyimli ve yetkili firmalara standartlara uygun malzeme kullanılarak yaptırılması gerektiğine işaret eden Bıçakçı, özellikle eski binalarda yalıtım malzemesinin dubel ile tutturulması ve işçiliğe önem verilmesi gerektiğini belirtti.Bıçakçı, “Isı yalıtımını dış mekanda yaparak kiriş ve kolonların da izole edilmesi sağlanmalıdır. İçeriden yapılan yalıtımlarda bütün olarak yalıtım yapılamadığından ısı köprüsü oluşur. Bu durum binamız için tehlikelidir. Demir ve betonun ömrünü azaltır. Isı yalıtımı kışın soğuktan koruduğu gibi yazın da sıcaktan koruyacaktır. Konforumuzun artması yanında yaklaşık yüzde 40 civarında enerji tasarrufu sağlarız” dedi..Haberin Devamı için tıklayın

ÖĞRENCİ EVİNDE KONAKLAMA BAŞVURUSU: Ankara Macunköy‘de Kasım ayında hizmete açılacak TMMOB Öğrenci Evi için başvurular alınmaya başlandı. TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri‘nde kalmak isteyen mühendislik, mimarlık ve şehir plancıları öğrencileri ile TMMOB üyelerinin üniversitede eğitim gören çocukları www.tmmob.org.tr internet adresinden "ÖĞRENCİ EVİ KAYIT BAŞVURUSU" bölümünde yer alan formu doldurarak başvurularını yapmış olacak. Başvurular ilgili komisyon tarafından değerlendirilerek uygun bulunanlara bilgi verilecektir.Başvuru için tıklayınız..

TELEFERİKLER GÜNDEME TAŞINDI :17 Eylül 2013 tarihinde, saat 11.30 da Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, Bölgede önemli bir sorun haline gelen ve bir türlü sisteme oturtulamayan teleferikler ile ilgili olarak Karadeniz TV de Fadime tarafından hazırlanan ve sunulan "Fadime'nin Gündemi" isimli programa canlı yayında katılarak konuyla ilgili yapılan veya yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi. Rize’de çay hasat sezonunda teleferik kazalarının da arttığını belirterek dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

Teleferikleri imal edilişinde, montajında ve kullanımında teknik hususlara yeterince dikkat edilmediği, bu konuda hiçbir standardın bulunmadığı aşikardır. Teleferiklerin kurulduğu güzergah altlarından insanların yaya yolu vb gibi kullananlarında her an (Yük düşmesi, çarpması vb gibi) bir tehlike ile karşılaşabileceğini bilmeleri gerekir. Yük taşıma amacıyla kurulan bu teleferiklerle insan taşınması ise anlaşılması mümkün olmayan bir davranıştır.Haberin Devamı için tıklayın

ÜYELERİMİZE PLAKET TÖRENİ: Temsilciliğimiz bünyesinde 25, 40 ve 50 yılını dolduran meslektaşlarımızın da katılacağı bir yemekli plaket töreni 23 Temmuz 2013 tarihinde Şahin Tepesi Restaurantta yapıldı.r. Yemekli toplantıya 57 meslektaşımız katıldı.Trabzon Şube başkanı Sn. Şaban Bülbül ve şube personellerinin de katıldığı yemekte 25 yılı dolduran Metin BIÇAKÇI'ya ve Murat ÇOLAK'a plaketlerini sırasıyla Şaban BÜLBÜL ve Çaykur Makina Dairesi Başkanı A.Riza Arslan verdi. Haberin Devamı için tıklayın

TMMOB TORBA YASA HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI: TBMM Genel Kurulu‘nda kabul edilen 3194 sayılı İmar Kanunu‘nun 8. maddesine eklenen bir bentle "Harita, plan, etüt ve projeler; idare ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler veya bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez." düzenlenmesi yapılmıştır. Bu düzenleme ile meslek odalarının mesleki denetimi tamamen kaldırılmaktadır. Torba Yasa içerisine eklenen bu bentle TMMOB ve bağlı odalar etkisizleştirilmeye, itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.Haberin Devamı için tıklayın

BEDAVA UNVAN DAĞITMAYALIM !!: Bilimsel, teknik, akademik göstergeler, mesleki ve teknik eğitim fakültelerinde uygulanan programın, mühendislik unvanı elde etmek için yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Teknik öğretmenlerin unvanlarının değiştirilmesiyle mühendis olunamayacağı bilimsel bir gerçektir. Mühendislik özel bir eğitimi gerektirir ve yama niteliğindeki programlarla yapılamaz. Mühendislik, tasarım, plan ve program gibi temel unsurlar aracılığıyla üretim ile hizmet sürecinin bütününe yöneliktir. Teknik öğretmenlik ise tasarım, plan ve program boyutlarını içermez ve üretim veya hizmet sürecinin belirli an veya parçaları üzerinde yoğunlaşır. Kısaca mühendislik ile teknik öğretmenlik, üretim sürecinin bütününde birlikte iş yapmakla birlikte farklı formasyonlara sahiptir. Bu gerçeklerden hareketle; mühendisler, mühendislik öğrencileri ve meslek örgütlerinin seslerine kulak verilmesini istiyor, YÖK‘ün duyurusunu yaptığı, ÖSYM tarafından yapılacak olan “Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı”nın iptal edilmesi için sizlerin de bulunduğunuz yerden itiraz etmenizi, yetiştirdiğiniz mühendisler adına talep ediyoruz.Haberin Devamı için tıklayın

ÇAYKUR MÜHENDİSLERİ BTKS 2013 'TE : Çaykur çalışanı 20 makine mühendisi Bakım teknolojileri kongre ve sergisine katıldı.  Çaykur'da çalışan mühendislerimizin kongre ve sergilere katılımları gerek kendilerini bakım onarım konusunda yetiştirmeleri ve gerekse kuruluşumuza yaptıkları işlerde daha verimli olmaları açısından önem arz etmektedir.  Kongre neticesinde elde edilen kazanımlar fabrikalarımızda hayata geçirilecek sonuçta öncelikle Kuruluşumuz için faydalı olacaktır. Meslektaşlarımızın bu kongreye katılımlarının sağlanmasında başta Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcılarımız ile ilgili Daire Başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.Haberin Devamı için tıklayın
ASANSÖRLERDE TEHLİKE SESLERİ !!Makine Mühendisleri Odası, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı ve Kalkandere İlçe Belediyeleri ile imzaladığı protokol sonrasında sayıları 900`e ulaşan asansörlerde denetim çalışması başlattı. 4 mühendisten oluşan ekip bir yıllık çalışma sonucunda 200`e yakın asansörü inceledi. Can ve mal güvenliği açısından emniyetli görülen asansörlere yeşil, uygun görülmeyen asansörlere ise kırmızı etiket takıldı. Standart dışı asansörlerin bulunduğu bina sakinlerine eksikliklerin tamamlanması için 2 ay süre tanındı. Denetlenen asansörlerin yüzde 97`sinin can ve mal güvenliği açısından emniyetli olmadığı saptandı. Asansör Periyodik kontrol Kriterleri
TELEFERİKLER YİNE CAN ALDI :Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, Rize’de çay hasat sezonunun başlaması ile teleferik kazalarının da arttığını belirterek dikkat edilmesi gerekenlere değindi.Karadeniz'de teleferikler can almaya devam ediyor. Yük taşımacılığının yanında insan taşımacılığının da yapıldığı teleferiklere bir an önce standart getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması şart görülmektedir. Bu çalışma kapsamında insan sağlığını tehdit eden, can ve mal güvenliği sağlanmamış teleferiklerin elektrik bağlantısının yapılmaması ve yapılanların devre dışı bırakılması gerekmektedirHaberin Devamı için tıklayın
V. BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRE VE SERGİSİVI. BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ VE SERGİSİ 2013: 30-31Mayıs-01 Haziran 2013 tarihinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde 6.sı düzenlenecek olan ulusal kongre ve sergimizde, konusunda uzman olan kişi ve firmalar , bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşarak bildiriler sundur. Ayrıca, Sergi boyutuyla da sektörde ürün ve hizmet üreten firmalar ile işletmelerin bakım personellerini buluşturmayı amaçlayan kongre oldukça geniş katılımlı ve başarılı geçti. Kongrede 1 Haziran 2013 tarihinde Salon  3 te 13:00-14:30 saatleri arasında yapılacak sunumlarda oturum başkanlığını Sn. Metin BIÇAKÇI yaptı.Haberin Devamı için tıklayın

YASA DEĞİŞİKLİĞİ İMZA KAMPANYASI :1 Aralık 2012 tarihinde başlattığımız, 5 Mart 2013 tarihinde dondurduğumuz imza kampanyasına katılarak “AKP’nin kapalı kapılar ardında hazırladığı, TMMOB’yi bölmeye, parçalamaya, etkisizleştirmeye yönelik yasa değişikliğini kabul etmiyor, Örgütüme sahip çıkıyorum.” diyen 41.063 üyemize teşekkür ediyoruz.

TMMOB RİZE İKKDAN BASIN AÇIKLAMASI "ÖNCE İNSAN, ÖNCE SAĞLIK, ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ" İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin kamusal bir hizmet olarak algılanması sağlanmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda çalışma koşulları arasındaki nedensel ilişkileri araştıracak ve bilimsel araştırma yapacak kurumlar oluşturulmalı, eğitim kurumları bu konuda özendirilmelidir. Eğitim ve öğretim müfredatı, orta öğrenimden başlanarak işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunu da içerecek şekilde yeniden düzenlenmeli, bütün okullarda işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verilmeli, üniversitelerin ilgili fakültelerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kürsüleri kurulmalıdır.Haberin Devamı için tıklayın
ÇAYKUR MÜHENDİSLERİ İŞ GÜVENLİK EĞİTİMİNDE: Çaykur'da çalışan mühendisler ÇASGEM' tarafından düzenlenen İş Güvenliği C snıfı uzmanlık eğitimine katılıyor. 2 Grup halinde eğitime katılan mühendislerin ilk grubu ekim 2012 de 2 grup ise Mayis 2013 te eğitimlerini tamamladı. Merkezi sınavdan sonra başarılı olanlar C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bulundukları işletmelerde bu görevi üstlenecekler.Haberin Devamı için tıklayın
VI. BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ VE SERGİSİ 2013: TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenecek olan Bakım Teknolojileri Kongrelerinin beşincisi, 30, 31 mayıs, 1 Haziran 2013 tarihleri arasında, Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştiril ilecek.BTKS2013 ulusal kongre ve sergimizde  temsilciliğimiz Yürütme kurulu Başkanı Sn.Metin BIÇAKÇI Düzenleme kurulu üyesi olarak görev almaktadır. 1. Si 15 Eylül 2012 de yapılan Kongre Düzenleme kurulu toplantısının 2.si 2 Mart 2013 te Ankara şubede yapıldıHaberin Devamı için tıklayın
YAPITECH 2013 FUARI:16-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Trabzon Dünya Ticaret merkezinde  yapıldı. YAPITECH 2013 BROŞÜRÜ  

EVLENİYORUZ 2013: Bölgenin tek ‘evlilik ve düğün hazırlıkları fuarı’ Trabzon Dünya Ticaret Merkezi’nde 10 – 14 Nisan 2013 tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açtı.
3. kez düzenlenen olan evlilik ve düğün hazırlıkları fuarı, evlenecek çiftleri ve sektör profesyonellerini aynı çatı altında buluşturdu.

ŞUBE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI: 2 Şubat 2013 tarihinde saat 11:00 de Trabzon  MMO Şube toplantı salonunda yapılan toplantıya temsilciliğimiz yürütme kurulu ve çalışanları katıldı. Toplantıda temsilciliğimiz çalışmaları, ileriye dönük düşünceler, yapılması planlanan çalışmalar dilek ve temenniler Başkan Metin BIÇAKÇI tarafından bir konuşma yapılarak aktarıldı akabinde Saat 14:00 de şube bina önünde mangalda hamsi şöleni yapıldı.
TMMOB RİZE İKK DAN BASIN AÇIKLAMASI: TMMOB‘ye bağlı meslek odalarının ilimiz şube ve temsilciliklerinin oluşturduğu TMMOB Rize İl Koordinasyon Kurulu olarak; mesleğimize, meslektaşlarımıza ve Odalarımıza sahip çıkacağız, üst birliğimiz TMMOB‘ye yönelen her türlü tasfiye girişimine karşı hep birlikte ve yan yana mücadelemizi sürdüreceğiz.Haberin Devamı için tıklayın
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI: 30.06.2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili olarak tanıtım kampanyası doğrultusunda 12 Aralık 2012 tarihinde Nova Otel Trabzon da yapılacak olan bilgilendirme toplantısına katılacak üyelerimizin temsilciliğimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMLERİ VE KATILIM ŞARTLARI:"31 Mayıs 2012 tarih ve 28309 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 12. maddesi ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunun 15. maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi değiştirilmiş olup, yapılan değişiklik ile, her yıl TMMOB tarafından Valiliklere bildirilen, her il için Odamız tarafından belirlenen kamulaştırma davalarında bilirkişilik yapacak meslek mensuplarına ilişkin 15 ila 25 kişiden oluşturulan listelere ilişkin düzenleme yapılmış, TMMOB‘den istenen Bilirkişi sayıları arttırılmıştır.  BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMLERİNE KATILIM KOŞULLARI bulunmaktadır. KATILMAK İSTEYENLERİN temsilciliğimiz ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Haberin Devamı için tıklayın
R.T.E.Ü ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNDEN ODAMIZI ZİYARET: 15 Kasım 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümün Başkanı Prof.Dr. Zuhal OKTAY ve öğretim görevlileri Sn. Dr. Coşkun can ve Sn. Rasim Volga OVALI arkadaşımız odamızı ziyaret etti. Ziyaret esnasında odamız ile birlikte yapılabilecek çalışmalar, Oda-Üniversite iş birliği, öğrencilerin üyelikleri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Bölüm Başkanı Prof. Dr.Zühal OKTAY bölüm hakkında da bilgilendirmede bulundu.
MİEM KAPSAMINDA EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR: 7 Kasım 2012 tarihinde, 18:000-20:00 saatleri arasında Makina Mühendisi Hasan YILDIZ tarafından "Tesisat Projelendirme" konulu MİEM kapsamında eğitim verildi. 16 Kasım 2012 tarihinde Ethem Hünkar YILMAZ tarafından lpg sızdırmazlık sistemleri konulu eğitim verildi. 19 Kasım 2012 tarihinde Mak. Müh. Yusuf Bostan tarafından LPG'li araçlarda sızdırmazlık eğitimi verildi.Diğer eğitimlere katılacakların isimlerini yazdırmaları gerekmektedir. Eğitimler TMMOB Rize il temsilciliği lokalinde verilmektedir. Eğitim Programı için Tıklayın
ARAÇ PROJE YENİ UYGULAMALAR EĞİTİMİ: Temsilciliğimiz de MİEM kapsamında 2012 yılında verilecek eğitim programı doğrultusunda eğitimlerimiz devam ediyor. 10 Ekim 2012 tarihinde Kenan HEKİM tarafından tesisatlarda verimlilik konusu eğitim verildi. 18 Ekim 2012 tarihinde AİTM Araç proje uygulamaları ve yeni tamim esasları doğrultusunda sunum TSE araç proje Rize yetkili mühendisi Metin BIÇAKÇI tarafından katılımcılara aktarıldı. MİEM kapsamında verilecek olan diğer  Eğitimlere katılacakların isimlerini yazdırmaları gerekmektedir. Eğitimler TMMOB Rize il temsilciliği lokalinde verilmektedir. Eğitim Programı için Tıklayın
TMMOB 42.DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU YAPILDI: 6 Ekim 2012 tarihinde, saat 10:00’da  Milli Kütüphane Konferans Salonu/Ankara’da yapılan 42 Dönem 1. Danışma kurulu toplantısına il temsilciliği Yürütme kurulu ve  İKK sekreteri Sn. Metin BIÇAKÇI katıldı. Toplantıda birde konuşma yapan BIÇAKÇI, Özellikle gündemde tutulan Cansel Malatyalı hususuna da değinerek bu konunun tartışılma yerinin kendi Oda danışma kurulu olduğunu, gündemin bu konuyla gereksiz meşgul edildiğini söyledi. Bunun yanı sıra İKK yönetmeliği çerçevesinde Bileşenlerin hareket etmediğini bazı odaların bütçelerini dahi bildirmelerinden imtina ettiğini Rize İKK olarak örnek vererek söyledi. Bununla birlikte İş sağlığı ve güvenliği konusunda her gün duyulan iş kazalarından bahsederek bu konuda MMO nun daha önce mühendislere vermiş olduğu ve iptal edilen yetki belgeleriyle ilgili nasıl bir yol izlendiğini, mağduriyetlerin nasıl giderileceğini sordu.
19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ:19 Eylül 2011 Pazartesi günü "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" tüm İKK‘lar aracılığı ile örgütlü üyelerimizin katılımıyla kitlesel basın açıklamaları yaptı.TMMOB 19 Eylül‘de ülkemizin her yerinde "Bu gün hepimiz TMMOB‘liyiz" diyen emek ve demokrasi güçleri ile birlikte birleşti.Rize İl Temsilciliğimizde basın açıklaması 19 Eylül 2012 , saat 18:30 da TMMOB Rize il temsilciliği lokalinde yaptı. Haberin Devamı için tıklayın
RİZE VALİMİZİ ZİYARET: İlimize yeni atanan valimiz Sn. Nurullah ÇAKIR İKK bileşenlerinin de katılımıyla 28 ağustos 2012 tarihinde saat 17:00 de makamında ziyaret ettik. Ziyarette Ziraat Mühendisleri odası Rize Şube Başkanı Sn. Muhammet PERTEK, Makina Mühedisleri Odası Riz eİl Başkanı Metin BIÇAKÇI, İnşaat Mühendisleri odası Riz e iİ Başkanı Sn Murat YAZICI ve İç Mimarlar odası Başkanı Sn. Saadettin TÜRÜT katıldı. Ziyarette ayrıca odalarımızın düşünceleri,  ilimizde görülen eksiklikler ve öneriler yer aldı.
ÜYELERİMİZLE YEMEKLİ TOPLANTI: Şube Yönetim kurulumuz, Davetlilerimiz ve Üyelerimizin de İştirak ettiği yemekli toplantımız 3 Ağustos 2012 tarihinde Yakamoz Restaurantta Yapıldı. Yemekli toplantıya üyelerimizden 60 Kişin katıldı.Haberin Devamı için tıklayın
ASANSÖRLERİN PERİYODİK KONTROLLERİNE DEVAM EDİYORUZ:Asansör Protokolleri yapılan belediyelerimizde odamız tarafından akredite edilmiş elemanlarımızca periyodik kontrollere başlıyoruz. Periyodik kontrollerini yaptırmak isteyen apartman yöneticileri yada sahipleri temsilciliğimiz ile temasa geçerek bilgi alabilir. Haberin Devamı için Tıklayın
ÇAYKUR ÇAY FABRİKALARINDA EMİSYON ÖLÇÜMLERİ YAPILIYOR: Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı 11 fabrikada emisyon ölçümlerine odamız tarafından görevlendirilen 3 makine ve 3 eleman ile başlandı. Ölçümler verilen tarihlerine uygun olarak 2. ve 3.sürgün dönemlerinde tamamlanacak. Bilindiği üzere; 29/4/2009 tarihli ve 27214 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliği" gereği "Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 30.03.2010 tarih ve 27537 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliklere göre işletmeler emisyon izni almaları gerekmektedir. Haberin Devamı için tıklayın
MİEM KAPSAMINDA EĞİTİM PROGRAMI BELLİ OLDU: Temsilciliğimiz de MİEM kapsamında 2012 yılında verilecek eğitim programı belli oldu. Eğitimlere katılacakların isimlerini yazdırmaları gerekmektedir. Eğitimler TMMOB Rize il temsilciliği lokalinde verilecektir. Eğitim Programı için Tıklayın
İLKEL TELEFERİKLER TEHLİKE SAÇIYOR:Teleferiklerin uygunluk raporu olmadan elektrik bağlanmamadır. Her yıl teleferikler kontrol edilmeli ve eksiklikler teleferik işletme sorumlusu tarafından giderilmelidir.Teleferiklerin standarda bağlanması yada standartlaştırma işlemi yapılıncaya kadar; Bu uygunluk raporunu Makine Mühendisleri Odası yapılacak bir çalışmayla verebilecektir. Umuyorum ki; vatandaşlarımızda konuyla ilgili olarak bilinçlenir , kendi canlarını ve mallarının değeri için gerekli desteği verirlerde bir an önce Teleferiklerimiz standart, güvenli bir hale kavuşturulur ve bilinçsizce kullanılmaz.Haberin Devamı için tıklayın
EMİSYON ÖLÇÜMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME: Bölgemizde bulunan ÇAYKUR ve özel sektör çay fabrikalarına Emisyon ve Gürültü ölçümlerini Odamıza yaptırabilecekleri konusunda bilgilendirme yazısı gönderildi. 29/4/2009 tarihli ve 27214 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliği" gereği "Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 30.03.2010 tarih ve 27537 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Haberin Devamı için tıklayın
TRABZON ŞUBE YÖNETİMİ İLE TOPLANTI: 18 Haziran 2012 tarihinde Şube yönetim kurulumuz ile temsilciliğimiz yürütme kurulu ve teknik elemanlarımız ile bir toplantı yaptık.Toplantı öncesi temsilciliğimiz için satın alınan yerin içerisine hazırlanan proje üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Yeni yerin içerisinin peyder pey yapılmasına, yapılacak çalışmaların keşfinin çıkarılmasına karar verildi. Bununla birlikte bölgede bulunan tüm çay fabrikalarına emisyon ölçümleriyle ilgili hazırladığımız  doyanın gönderilmesine ve gerekli temasların yapılmasına karar verildi.
TEMSİLCİLİĞİMİZİN YENİ YERİ HAZIRLANACAK: Temsilciliğimiz için Satın alınan ve ödemesi Aralık ayında tamamlanan yerimiz nisan ayından itibaren hazırlanan projesine uygun olarak hazırlanarak tüm üyelerimizin hizmetine sunulacak.  Proje için tıklayın ve Resim
TEMSİLCİLİĞİMİZDE ATEŞCİ EĞİTİMİ VERİLDİ: 20-21-22 haziran 2012 tarihlerinde temsilciliğimizde üyemiz Sn. Mak.Müh İlyas ENGİN tarafından ateşçi kursu verildi. Eğitime katılanlara, Verimli ve Güvenli Kazan yakma teknikleri ve kazanlar hakkında bilgi verildi.
TMMOB Rize İl Koordinasyon Kurulu Toplandı:Rize İlimizde odası bulunan tüm Mühendis, Mimar ve Şehir plancıları TMMOB Rize il temsilciliğinde toplandı.Konuyla ilgili açıklamalar yapan Makna Mühendisleri odası adına Başkan Metin BIÇAKÇI, “ Rize İl koordinasyon kurulu 2012-2013 dönem sekreterliğinin çağrısıyla toplanan odaların temsilcileri birlikte hareket edip, Rize nin sorunları ve çözüm önerileri konusunda etkin görev alınması hususunda görüş birliğine varıldı” dedi.Haberin Devamı için Tıklayın
TEMSİLCİLİĞİMİZDE FORKLİFT EĞİTİMİ VERİLİYOR:Doğu Çay ve Okumuş Çay firmalarında çalışan 34 Kişiye Forklift kullanımı için Operatör Eğitimi veriliyor. Eğitim 15-16 ve 17 Hazıran Tarihlerinde yapılacak ve Eğitim sonunda başarılı olanlara belgeleri verilecekHaberin Devamı için tıklayın
POLİETİLEN KAYNAKÇI KURSU :09.06.2012 Cumartesi günü Rize İl Temsilciliğinde ve 10.06.2012 Pazar günü Şubemizde "Uygulamalı "Polietilen Kaynakçısı Kursu" düzenlendi.Bursa Şube`den gelen Teknik Görevli Burak BAYRAKTAROĞLU`nun eğiticiliğini yaptığı kurslara 9 kursiyer katıldı.Haberin Devamı için tıklayın
ÖĞRENCİ SERVİSLERİ YETERİNCE DENETLENMİYOR:İlimizde servis plaka (S) uygulaması olmadığından, servis aracı olarak tescil edilememektedir. Belediye Başkanlıklarınca servis izin belgesi verildiğinden, yönetmelikte belirtilen teknik şartların trafik ekiplerince kontrolü yapılmayıp, izin belgesi olup olmadığı, yangın tüpü, her koltukta emniyet kemeri, otomatik açılır kapanır kapı gibi konularda kontroller yapılmaktadır.Haberin Devamı için tıklayın
Diğer arşiv haberler için tıklayın....