Haber Tarihi : 2007-02-18
MAKİNE MÜHENDİSLERİNDEN ESEN'E 2 DOSYA

RİZE - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve aynı zamanda Makine Mühendisleri odası Rize il Başkanı Metin Bıçakçı, Rize il Yönetimi ile birlikte Vali Kasım Esen’i ziyaret etti.

Ziyaret esnasında Rize ilinde yapılması gereken çalışmalar ilgili olarak MMO başkanı Bıçakçı Vali Esen’e 2 dosya sundu. Bıçakçı, Vali Esen’i ziyareti esnasında "Asansörler, kaldırma iletme makineleri içinde son derece emniyetli bir taşıma aracı olmak zorundadır. İnsan sağlığı ve can güvenliğini doğrudan etkileyen ürün grupları içerisinde yer alması nedeniyle asansörler; tasarım, imalat, montaj, işletmeye alma, ruhsatlandırma ve kullanım aşamalarında ülkemizde zorunlu standartlar ve yönetmelikler kapsamına alınmıştır. Aynı şekilde asansörler, AB ülkelerinde de riskli ürün grubu listesinde yer alarak, CE İşareti Standardı’na tabi tutulmuştur.

 13 Ocak 2005 tarih ve 25699 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik doğrultusunda gerekli çalışmaların yapılması için odamızdan istenen her türlü desteği valimizin talimatları doğrultusunda yapabilecek donanıma sahibiz" dedi.

Haber karadeniz gazetesinde de yayımlanmıştır. (Haber: Dilek Aslan)

Makine mühendisleri savaşa hayır için sokağa çıkıyor

İlyas GÜR

Makine Mühendisleri Rize şubesi Başkanı metin Bıçakçı yaptığı açıklamada savaşa hayır için sokağa çıkıp oda olarak gösteriler düzenleyeceklerini açıkladı. Bıçakçı açıklamasında, “Küreselleşmenin dünya halklarını düşürdüğü duruma bakın: Bir yanda bizim gibi ülkelere entegrasyon için uyum yasaları. Öte yanda Irakta olduğu gibi savaş ve işgal. Evrenin efendisi ABD’nin Irak’ta giriştiği işgalin dördüncü yılında da kargaşa ve çözümsüzlük ortamı tüm ülkede hükmünü sürdürüyor İşgalci güçler ve yerli işbirlikçileri tarafından her gün Irak halkının üzerinde bombalar yağdırılıyor. Gelişigüzel alınan insanlar işkencelerden geçiriliyor” dedi.

MMO Rize Şubesi Başkanı Bıçakçı, Her gün yüzlerce Iraklının yüreği susturulduğunu ifade ederek, “. Her gün onlarca Iraklı çocuk, Iraklı kadın, Iraklı genç yok ediliyor. Ama Iraklı direniyor. ABD ve işbirlikçileri işgalin şiddetini artırıyor. ABD Irak’ta yenildikçe saldırganlaşıyor. Saldırdıkça yeniliyor. Ama Irak halkını, Irak direnişini teslim alamayacak. Yapacağı tek şey en iyi bildiği şey olacak: Kan dökmek.Tıpkı Felluce' de olduğu gibi, tıpkı Samara' da olduğu gibi, tıpkı Necef’ te olduğu gibi, tıpkı Bağdat’ta olduğu gibi. Ama ne Felluce, ne Samara, ne Necef, ne de Bağdat katliamları Irak direnişini söndürmeye yetmedi. Irak’ta ABD emperyalizminin ve yerli işbirlikçilerinin yarattığı ortamı hepimiz biliyoruz. Bu insanlık suçudur! Bu katliamdır! Bu savaş suçudur! Bu hastaneleri bombalamaktır! Bu bebekleri öldürmektir! Bu insanlığa yapılan işkencedir! ABD nin Irak'taki en büyük başarısı 650 bin Iraklıyı öldürmektir! 650 bin Iraklı kardeşimiz öldü.

Dünyanın bir ucundan gelip Bağdat'ı işgal ederek, günlerce, aylarca bombalayarak bir litre petrol için yaptılar bunu. Irak'ta her gün intihar bombacıları, iç çatışma ve şiddet dolu bir hayat sürüyor. Bundan dört yıl önce Irak'a refah, demokrasi ve insan hakları ihraç edeceğini açıklayan ABD emperyalizminin işgalinin yarattığı manzaranın insanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Irak’a özgürlük ve demokrasi götüreceğini söyleyen işgalci güçlerin, bu ülkeye götürdükleri tek şey kan ve gözyaşı olmuştur. Irak’ta bugün ölenlerin çoğu çocuklar ve kadınlardır. Çünkü işgal Irak’ta hukuksuzluğu olağan kılmıştır. Bölgede hukukun gücü değil, gücün hukuku hüküm sürmektedir. Bu durumdan aşağıda imzası olan kurumlar olarak utanç duymakta ve bu vahşete son verilmesi için dünya halklarının sessiz kalmamasını dilemekteyiz” dedi..
 

Bıçakçı oda olarak ABD’nin Ortadoğu’dan çekilmesi, Irakta süren işgalin son bulması .Savaşın ve ölümlerin durdurulması için Türkiye’de ve Dünyadaki savaş ve işgal karşıtları ile birlikte, bugünden başlayarak 20 Mart 20’( SAVAŞA DUR DE, BİR SES VER, BİR IŞIK YAK )etkinliğiyle son bulacak bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanyada sadece örgütlerimizin üyelerinin yapacağı çalışmalarla yetinilmeyecek, en geniş katılımın sağlanmasına çalışılacaktır. Emeklilerin, ev kadınlarının, gençlerin, öğrencilerin, işçilerin, emekçilerin, kamu çalışanlarının, mühendislerin, mimarların, doktorların, avukatların, eczacıların, muhasebecilerin kısaca herkesin eyleme katılımı hedeflenecektir.

Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Samsun, Kocaeli, Bursa, Eskişehir ve Gaziantep illerinde birimlerimizin katılımıyla bölgesel toplantılar düzenlenecektir. Bütün şehirlerde Barış zincirleri oluşturulacaktır. Irakta ölen 1.000.000’a yakın insan için Türkiye çapında bin toplantıda 1.000.000 kişiye ulaşılacak, savaşın ve işgalin kirli yüzü anlatılacaktır.  20 Mart günü saat 20.00’de, yani ABD’nin Irak’ı bombalamaya başladığı gün ve saatte meşalelerimizi yakarak, düdüklerimizi çalarak, bir ışık yakacak, bir ses verecek ve savaşa dur diyeceğiz”dedi.

www.ardesenhaber.com
MMO RİZE İL TEMSİLCİLİĞİNDEN MÜHENDİSLERE EĞİTİMLER
Makine Mühendisleri Odası Rize İl Temsilciliği 2006 yılından itibaren Mühendislere yönelik “Doğal gaz iç tesisat”, “Mekanik Tesisat” ve “LPG Sorumlu Müdür” konularında açtığı meslek içi eğitimlerle yaklaşık 100 mühendisi eğiterek uzmanlık belgesi verdi.TMMOB Rize eğitim salonunda yapılan eğitimlerde oda tarafından görevlendirilen eğitmenlerce bu eğitimler verildi. MMO Rize İl Temsilciliği Başkanı Metin Bıçakcı yaptığı açıklamada “Bununla birlikte Makine Mühendisleri Odası Rize il temsilciliği olarak ara teknik elemanlar içinde kurslar düzenliyoruz.

2006 yılından itibaren “İş makineleri Operatör yetiştirme” ve “LPG yetkili personel Eğitimi“ kurslarına katılan yaklaşık 400 kişiye bu eğitimler verilerek mesleki niteliklerinin artmasına katkıda bulunulmuştur.” MMO Rize il Başkanı Metin BIÇAKÇI açıklamasına şöyle devam etti. “Mesleki eğitimlerin iş yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Mühendislerimizin uzmanlaşmaları ancak alacakları bu eğitimlerle sağlanabilmektedir. Ciddi bir eğitimle birleşmeyen iş deneyimi, uzmanlık için yeterli olmamaktadır. MMO Rize il temsilciliği olarak üyelerimizin iş yaşamında yeni teknoloji ve uygulama bilgileri ile donatılmış olarak iş yaşantılarını sürdürmelerine katkıda bulunmak için bu eğitimleri sürdürmekte ve üyelerimizi belgelendirmekteyiz.” dedi.

TMMOB rize temsilcisi metin Bıçakçı sözlerini söyle sürdürdü ; “2007 yılı Nisan ayı içerisinde “Doğalgaz iç tesisat”, “LPG Sorumlu Müdür” ve “Mekanik Tesisat” yetkilendirme eğitimleri verilmekte olup bu eğitimlere daha sonra “Asansör Avan Proje Hazırlama”, “Araç Projelendirme” ve “Klima Tesisatı “ eğitimleri ile devam edilmesi düşünülmektedir.Ülkemizde ne yazık ki konusuna vakıf ara teknik eleman sayısı istenilen seviyeye bir türlü ulaşmamıştır. Bu sayı her geçen günde geriye doğru gitmektedir. Eğitimde süreklilik arz etmeyen uygulamalar gençliği mesleki teknik eğitimden uzaklaştırmaktadır. Halbuki nitelikli teknik eleman sanayimizin olmazsa olmaz şartlarından biridir. MMO Rize il temsilciliği olarak bu bilinçle hareket etmekte ve nitelikli teknik eleman yetiştirilmesi ve belgelendirilmesi için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Hayatımızda bizim bir parçamız olan ve her zaman karşımıza çıkması kaçınılmaz olan LPG kullanımı, Doğal gaz, kazan işletimleri ve makine imalatları gibi konularda çalışanların verimli bir eğitim almaları insanımızın daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda hayatını sürdürmeleri açısından önemlidir. Bu bilinçle hareket ederek her geçen gün bu eğitimleri arttırmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

haber: www.rizedeyiz.com, Zümrüt gazetesi (18 Nisan 2007), güneş gazetesinde yayınlandı.

RİZE'DE DOĞALGAZ TESİSAT KURSU

RİZE - Türkiye Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilciliği doğalgaz iç tesis beceri kursu açtı.

Dilek ASLAN
RİZE - Türkiye Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilciliği doğalgaz iç tesis beceri kursu açtı.


Dernek lokalinde verilmeye başlanan kursun açılışında konuşan Rize Vali Yardımcısı Ahmet Altuntaş, bu kurs için 150 kişinin müracaat ettiğini belirterek, "Başvuru yapanlar arasında lise ve yüksek okul mezunu olan yaklaşık 30 kişiyi kursa kabul ettik. Bu kurs diğer beceri kursları gibi değil. Kursu bitirenler çok rahat iş bulabilecekler. Bu nedenle kursa katılanlardan devam etmelerini istiyorum. Kursun sonunda sınavı kazananlara başarı belgesi ve çeşitli hediyeler vereceğiz" dedi.


Açılışta bir konuşma yapan TMMO Rize Şubesi Başkanı Metin Bıçakçı ise, kursun finansmanını Sosyal Hizmetler Vakfının karşıladığını kaydederek "Bu kursa gelenler ceplerinden tek kuruş harcamadan kursu bitirdiklerinde meslek sahibi olacaklar. Ustalık belgesi olanlar usta olacak, olmayanlar ise bu işte ara eleman olarak çalışacaklar" dedi.

Haber:Zümrüt, firtina, güneş gazetelerinde ayrica, çay tv, kaçkar tv, pazar53.com, ajans53 te yayinlandı