DANIŞMA KURULU TOPLANTISI

Makina Mühedisleri Odası Trabzon şubemizin Danışma kurulu toplantısı 16 Aralık 2017 tarihinde saat 11.00 de yapıldı.

Üyelerimizin hazır bulunduğu toplantıda Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı üyemiz Haydar REVİ, Şubemiz eski başkanlarından Haydar Çoruhlu, eski Belediye Başkanı üyemiz Ömer KATIRCIOĞLU,İş adamı üyemiz Türkay Gümüş, Rize İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Metin Bıçakçı,Kars İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Fatih Akçay ve Giresun İl Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Üyesi Fatih Fatih Mehmet Karavelioğlu birer konuşma yaptılar.Oda faaliyetleri konusunda üyelerle fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda tüm temsilcilikler ile yürütme kurulu üyeleri Şube yönetimiyle bir araya gelerek genel bilgi alışverişinde bulundu. Ayrıca Rizedeki temsilciliğimizin açılışının ocak ayında yapılmasına karar verildi.

 

TEMSİLCİLİĞİMİZDE BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ:

Temsilciliğimiz eğitim salonunda 28 Kasım 1 Aralık 2017 tarihleri arasında bilirkişilik eğitimi verilmiş olup 4 gün süren eğitimde 3 gün idari eğitimi Doç dr. Recep NARTER, 1 gün ise teknik konularda eğitimi 10.00 ile 15.00 saatleri arasında Yrd. Doç.Dr. Cevdet DEMİRTAŞ vermiştir. Katılım talebi olması durumunda 2. eğitimde açılacaktır.

Açılacak yeni eğitimlere Katılmak isteyen üyelerimizin isimlerini yazdırmaları gerekmekte olup eğitim ücreti TMMOB üyelerine 600 TL diğer katılımcılara 750 tl dir.

Bilirkişilik eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilrisiniz...

KAÇKAR TV DE CANLI YAYIN

Temsilciliğimiz yürütme kurulu Başkanı Sn. Metin BIÇAKÇI 30 ekim 2017 saat 19.30-21.15 saatleri arasında Kaçkar TV de Çiğdem Fazlioğlunun konuğu oldu. Programda Makina Mühendisi ve Odamız hakkında genel bilgi verilmesi yanında, Kış öncesi Baca temizliği , Kombi bakımı, Tesisat Temizliği, Yakıt Tasarrufunda dikkat edilecek hususlar, Asansörler, Teleferikler, LPG li araçlar, Mevcut Sızdırmazlık testleri hakkında bilgi verildi.

DANIŞMA KURULU VE HAMSİ ŞÖLENİ

Makina Mühedisleri Odası Trabzon şubemizin organize ettiği 6. hamsi şöleni Danışma kurulu toplantısı sonrasında yapıldı. Şölene üyelerimiz ve davetliler iştirak etti. Hamsi şölen öncesinde Şube Danışma kurulu toplantısı yapıldı toplantıda Şube Başkanı, Temsilciliğimiz Başkanı ve üyeler söz alarak görüşlerini ve beklentilerini dile getirdi.

TELEFERİKLER CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR !!

Makine Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Bıçakçı, Doğu Karadeniz'de yaklaşık 20 bin ilkel teleferik bulunduğunu ve bunların yaklaşık 10 bininin Rize'de yer aldığını ifade ederek, "Teleferiklere ihtiyacımız var ama uygun ve teknolojik şartlarda kullanmamız gerekiyor. Teleferiklerin büyük bölümünde kabinler uygun değil" dedi.

Doğu Karadeniz'de kullanılan ve tarımsal ürünlerin taşınmasında büyük kolaylık sağlayan ilkel teleferikler, insanların ulaşımında ise tehlikeyi beraberinde getiriyor. Makine Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Metin Bıçakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de binlerce ilkel teleferik olduğunu söyledi.

Bıçakçı, bölgede yaklaşık 20 bin ilkel teleferik olduğunu belirterek, "Bu teleferiklerin yaklaşık 10 bin tanesi Rize'de, diğer 10 bin tanesi ise diğer illerde bulunmaktadır. Rize'de bulunan 10 bin teleferiğin 6 bin tanesine başvuru yapılarak hat alınmış. Diğerlerini ise vatandaş kendi imkanları ile çekmiş." dedi.

Gelişi güzel kurulan teleferiklerle tarımsal ürünlerin yanında insan ve hayvan taşımacılığı da yapıldığını ifade eden Bıçakçı, teleferiklerin standartlarının olmadığını kaydetti.

metin-bicakci-001.jpg

Teleferikleri insanların gelişi güzel kullandığını vurgulayan Bıçakçı, "Teleferiklerin herhangi bir kabini yok. Vatandaşlarımız maalesef ilkel teleferiklerle 'işimiz görülsün' diye düşünüyor. İlkel teleferiklerle insan ve hayvan taşınamaz. Teleferiklerle sadece yük taşınabilir. Yük taşınacağı zaman da belli bir ağırlığın altında yapılması lazım. Teleferiklerin mutlaka kapalı bir kabini olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Makine Mühendisleri Odası olarak 2006 yılından beri ilkel teleferikler ilgili çalışma yaptıklarını ifade eden Bıçakçı, "Bu teleferiklerin en azından asgari bir standardı olmalı. Her teleferiğin sorumlu birisi olması lazım. Kolay değil. 10 bine yakın ilkel teleferikten bahsediyoruz. Bunları bir standarda getirmek de kolay değil. Belki bir sosyal proje kapsamında olabilir. Teleferiklerin iyileştirilmesi önemli." diye konuştu.

rizede-tele-bagli-hayatlar-ilkel-teleferikler-(2).jpg

- Tele bağlı hayatlar

Bıçakçı, uzun süre kullanılan ilkel teleferiklerin sırma tellerinin attığını ve çok tehlikeli olduğuna işaret ederek, tel kopmaları sonucunda vatandaşların tehlike ile karşılaşmalarının söz konusu olabileceğini belirtti. Bıçakçı, bölgede teleferik kazaları sonucunda ölümlü olayların da yaşandığını anımsattı.

- "İmkansızlıklar nedeniyle kullanıyoruz"

Rize ve çevre illerde yaş çay taşımacılığında ilkel teleferiklerin yoğun olarak kullanıldığını kaydeden Bıçakçı, şöyle devam etti: "İlkel teleferikler Karadeniz halkı için neredeyse vazgeçilmez. Karadeniz arazisi engebeli bir arazi. Her yere ulaşma imkanımız yok. Bizim çaylıktan çayımızı insan gücüyle taşımamız çok zor. Bu teleferikler bizim olmazsa olmazımız. Teleferikleri kullanmamız lazım. Teleferiklere ihtiyacımız var ama uygun ve teknolojik şartlarda kullanmamız gerekiyor. Oda olarak inceleme yaptık. Teleferiklerin büyük bölümünde kabinler uygun değil. Ortada bir sorun var, bunu biliyoruz ama kullanmaya devam ediyoruz. İlkel teleferikleri imkansızlar nedeniyle kullanıyoruz."

rizede-tele-bagli-hayatlar-ilkel-teleferikler-(4).jpg

Çay üreticisi Ziya Oktay (69), 30 yıldan beri ilkel teleferiği kullandığını belirterek, "Teleferikler sadece bizim yükümüzü taşır. Başka bir şey taşımaz. İnsanlarımız zaman zaman ilkel teleferiklere biniyor. Bu, çok tehlike bir durum. Bindiğimiz araba nasıl arıza yapıyorsa bunlar da arıza yapabiliyor. Bazen sırma telleri bile kopabiliyor." diye konuştu.

rizede-tele-bagli-hayatlar-ilkel-teleferikler-(3).jpg

Haber : Yöresel TV, radyo ve internet gazeteleri

ŞUBE YÖNETİM KURULU VE ÜYELERİMİZ İLE TOPLANTI

1 Mart 2016 Salı günü saat 17:30 da Şübe Yönetim kurulununda katılımıyla Temsilciliğimiz 2016-2017 dönemi yürütme kurulu tespiti, yapılacak çalışmalar, beklentiler gündemiyle bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantı Temsilciliğimiz Eğitim salonunda gerçekleştirilmiş olup, toplantıda şube yönetim kurulu Başkanı Sn.Şaban BÜLBÜL, Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Başkanı Sn. Metin BIÇAKÇI birer konuşma yaparak; mevcut durum, düşünceler, beklentileri üyelere aktardı. Akabinde üyelerin görüşleri alındı

Toplantıda Temsilciliğimiz yürütme kurulu Başkanı Metin BIÇAKÇI'nın yaptığı konuşma sonrası Şube Başkanı Sn. Şaban Bülbül ve Akabinde üyelerimizin görüşleri alınarak yapıacak çalışmalar, ve oluşturulması düşünülen Yürütme kululu ile ilgili düşünceler belirtildi.

MMO RİZE İL TEMSİLCİLİĞİMİZ YENİ YERİNE TAŞINDI

Rize il temsilciliğimizmerkez Kemalyeri caddesindeki Karali Apartmanı 1.katında bulunan yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Henüz iç dekorasyonu tam tamamlanmamasısına rağmen ofis bölümü tamamlanarak hizmet verecek duruma getirildi.Yaklaşık 250 m² alana sahip olan yeni yerde birde 50 kişilik eğitim salonu bulunmaktadır

Yeni Yerimizde bir adet toplantı salonu, Yürütme kurulu Başkanı odası ve mutfak bölümüde bulunmaktadır.

DOĞU KARADENİZ KALKINMA AJANSI İLE RTB ARASINDA EĞİTİM PROJESİ

RTB İLE FORKLİFT OPERATÖRÜ EĞİTİM PROGRAMI :Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 2015 Teknik Destek kapsamında Rize Ticaret Borsası ile Forklift Operatörü eğitimi düzenlenecektir. .Söz konusu karşılıksız teknik destek için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Rize Ticaret Borsası arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda bu eğitim verilecektir. Eğitimi Eğitmen Makina Mühendisi Sedat TOPRAK verecektir.Eğitim 11 Mart ile 22 Mart Tarihleri arasında toplam 61 saat üzerinden teorik ve uygulamalı olarak verilecektir.  Katılımcılara eğitim sonunda sertifikaları verilecektir.

İŞ MAKİNASI OPERATÖRLÜĞÜ KURSU DERS PROGRAMI


TARİH SAAT SÜRE ÖĞRETİM YERİ ÖĞRETİM KONUSU
11.3.2015 09:00-13:00 4 saat Eğitim Salonu İş makinasının teknik yapısının ve sistemlerinn öğretilmesi(12 saat)
11.3.2015 14:00-18:00 4 saat
12.3.2015 09:00-13:00 4 saat
12.3.2015 14:00-19:00 5 saat Şantiye Sahası İş makinasının her türlü ataşman ve ekipmanının tanıtılması,yerinde ve doğru kullanılması(10 saat)
13.3.2015 09:00-14:00 5 saat
14.3.2015 09:00-15:00 6 saat Şantiye Sahası İş makinasının kullanımında emniyetin,güvenliğin sağlanması,ekonomik,verimli şekilde kullanılması,aracın ayarları ile ilgili bilgi ve becerinin kazandırılması.(12 saat)
16.3.2015 09:00-15:00 6 saat
17.3.2015 09:00-15:00 6 saat Eğitim Salonu İş makinasının periyodik bakımı.(6 saat)
18.3.2015 09:00-12:00 3 saat Eğitim Salonu İş makinasının arıza belirtilerinin öğretilmesi,operatöt tarafından giderilebilecek arızalar.(10 saat)
18.3.2015 13:00-16:00 3 saat
19.3.2015 09:00-13:00 4 saat
20.3.2015 09:00-12:00 3 saat Eğitim Salonu İş makinasının özelliğine göre enerji tasarrufu ve çevre ilişkisi.(6 saat)
20.3.2015 13:00-16:00 3 saat
21.3.2015 09:00-13:00 4 saat Eğitim Salonu Özel yük taşıma izin belgesi hakkında bilgiler.(2 saat) İnşaat çalışmaları sırasında tarfik işarteleri hakkında genel bilgiler.(2 saat)
22.3.2015 11:00-12:00 1 saat Eğitim Salonu Yazılı sınav