Haber Tarihi : 2006-07-02

 

RİZE - Geçtiğimiz günlerde göreve gelen Makine mühendisleri Odası Rize şubesi ilk toplantısını yaptı. MMO Rize Şube Başkanı Metin Bıçakçı yaptığı açıklamada odanın 1954 yılında Anayasanın 135. maddesinde tanımlanan 7303 sayılı yasa ile kurulmuş, kamu kurum niteliğinde, Türk mühendis ve mimar odaları birliğine bağlı bir meslek kuruluşu olduğunu ifade etti.

Bıçakçı, , "Makine mühendisleri odası yurt içinde ve yurt dışında makine, endüstri, işletme, sanayi, uçak, havacılık, Uzay,Sistem, Teknik Metot, Üretim Mühendisliği öğretimi yapan kuruluşların fakülte ve bölümlerinden mezon olan, Türkiye sınırları içerisinde meslek ve sanatlarını uygulamaya yasal yetkili olup, meslek çalışmalarında bulunan tüm mühendisleri içine toplamaktadır" dedi.

Bıcakçı, “Makine Mühendisleri Odası 1954 yılından bu güne 18 şube, 50 il temsilciliği, 33 ilçe temsilciliği, 21 mesleki denetim bürosu ve 1500 ’ e ulaşan işyeri temsilcilikleri ile ülke genelinde yaygın bir örgütlenme düzeyine ulaşmıştır. 1954 yılında902 olan üye sayısı 2005 yılında 62.bine ulaşmıştır.Bu temciliklerden biri de biziz. MMO Rize İl Temsilciliği 13 haziran 2006 tarihinde göreve başlamıştır” dedi. Yönetim Kurulu şu isimlerden yer almakta: Coşkun Yeğen, Kahraman Uzunali, İlyas Engin, Orhan Başdemirci.

Haberi Hazırlayanlar: Karadeniz Gazetesi Rize Temsilcileri: İlyas GÜR, Dilek ASLAN    Tel: 0 464 217 3687 - 217 35 75 Mataracı han Kat:2 No:51/RİZE

Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayınız.

TEK ÇÖZÜM DOĞALGAZ

Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, yaptığı yazılı açıklamada, hava kirliliği; canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerindeki miktar ve yoğunluğa ulaşması olduğunu ifade ederek, "Dünya standartlarına göre, bir metreküp havada bulunması gereken maksimum kükürtdioksit (SO2) konsantrasyonu 150 mikrogramdır.

Son yıllarda artan hava kirliliği nedeniyle özellikle ilimizde yaşanan sorunların bir an önce ortadan kalkması için doğalgaz şart." dedi.
Doğalgazın birçok avantajı olduğunu ifade eden Bıçakçı, "Doğalgaz, yandığı zaman artık bırakmaz, zehirsiz, külsüz ve dumansızdır. Çevreye zarar vermez, havayı kirletmez. Diğer yakıtlardan ucuzdur. Tüketimi sayaçlardan okunur ve kontrol edilebilir. Önce kullanılır, bedeli sonra ödenir. Depolama ve taşıma maliyeti yoktur.

Depolama alanlar ı başka kullanıma ayrılabilir. Zahmetsiz, konforlu bir yaşam sağlar. Temiz bir yakıttır, işletme ve bakım maliyetleri düşüktür. Doğalgaz havadan hafiftir, serbest halde iken yükselir ve birikmez. Doğalgaz kömür, fueloil ve elektriğe kıyasla ekonomik ve verimli bir yakıttır. Yanma verimi yüksektir.

Bıçakçı, "Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak' ın uzun süredir yoğun gayret gösterdiği, Trabzon ve Rize bölgesine doğalgaz kazandırma çalışmaları nihayet sonuç verdi. Trabzon ve Rize bölgesine 2 ay içinde yapılacak doğalgaz dağıtım ihalesiyle, yüklenici firma belli olacak ve 6 ay içinde doğalgaz çalışmaları için ilk kazı başlayacak, 18 ay sonra Trabzon-Rize bölgesinde şehir merkezleri doğalgazla tanışacak. Trabzon ve Rize'de doğalgaz dağıtım projesinin tamamıyla tamamlanması ise 5 yıl sürecek" dedi.
Haber53 6/7/2006 ve Karadeniz Gazetesinde yayımlanmıştır

TEK ÇÖZÜM DOĞALGAZ !

Hava kirliliği; canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerindeki miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.

Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Doğalgaz: Başta Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Doğalgaz renksiz, kokusuz havadan hafif bir gazdır.

Dünya standartlarına göre bir metreküp havada bulunması gereken maksimum kükürtdioksit (SO2) konsantrasyonu 150 mikrogram dır.Son yıllarda artan hava kirliliği nedeniyle özellikle ilimizde yaşanan sorunların bir an önce ortadan kalkması için Doğalgaz şart.

Doğalgazın Avantajları Nelerdir ?

  • Yandığı zaman artık bırakmaz, zehirsiz, külsüz ve dumansızdır.
  • Çevreye zarar vermez, havayı kirletmez.
  • Diğer yakıtlardan ucuzdur.
  • Tüketimi sayaçlardan okunur ve kontrol edilebilir.
  • Önce kullanılır, bedeli sonra ödenir.
  • Depolama ve taşıma maliyeti yoktur. Depolama alanları başka kullanıma ayrılabilir.
  • Zahmetsiz, konforlu bir yaşam sağlar.
  • Temiz bir yakıttır, işletme ve bakım maliyetleri düşüktür.
  • Doğalgaz havadan hafiftir,serbest halde iken yükselir ve birikmez.

Ekonomik : Doğalgaz kömür, fuel oil ve elektriğe kıyasla ekonomik ve verimli bir yakıttır.Yanma verimi yüksektir. Diğer yakıt giderlerinden daha fazla tasarruf sağlar.
Konforlu : Doğalgaz sizi kömür bitti, fuel oil azaldı dertlerinden kurtarır. Tutuşturma derdi yoktur, kül ve artık bırakmaz, koku yapmaz. Düğmeye basarsanız, doğalgaz konforunu yaşarsınız.
Çevreci :

Doğalgaz, artığı olmadığı için çevreyi kirletmez, hava kirliliğine neden olmaz. Doğalgazla hem evlerimiz hem de kentimiz temiz kalır.
Güvenli : Doğalgaz tesisatı ve cihazları düşük basınçla çalıştığı için LPG tüpleri gibi patlama tehlikesi ve basınçlı parça tesiri yoktur. Diğer gazlar gibi zehirli değildir.
Bilindiği gibi; Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın uzun süredir yoğun gayret gösterdiği, Trabzon ve Rize bölgesine doğalgaz kazandırma çalışmaları nihayet sonuç verdi. Trabzon ve Rize bölgesine 2 ay içinde yapılacak doğalgaz dağıtım ihalesiyle, yüklenici firma belli olacak ve 6 ay içinde doğalgaz çalışmaları için ilk kazı başlayacak,18 ay sonra Trabzon-Rize bölgesinde şehir merkezleri doğalgazla tanışacak. Trabzon ve Rize'de doğalgaz dağıtım projesinin tamamiyle tamamlanması ise 5 yıl sürecek.
Doğal Gaz hakkında bilgiler için tıklayın.
Güneş Gazetesi ve Zümrüt Gazetesi (8 Temmuz 2006 tarihli Doğal gaz haberlerimiz..Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayınız)

YEREL MEDYANIN ÖNEMİ BÜYÜK

Haber Tarihi : 2006-07-18
RİZE- Türkiye Makine Mühendisleri Odası Rize Şubesi Başkanı Metin Bıçakçı, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetemizin Rize temsilciliğini ziyaret ederek, temsilcimiz Dilek Aslan’la yerel medyayı konuştu.

TMMO Rize Şubesi Başkanı Metin Bıçakçı, yerel medyanın kısıtlı imkanlarla büyük bir görev yaptığını ifade ederek, "Karadeniz gazetesi 28 yıldır bu bölgede yaşayan insanların sorunlarını dile getirerek Ankara’ya duyurup büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Bu nedenle ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının Karadeniz gazetesini desteklemesini istiyoruz.
 
Yerel ve bölgesel medya ne kadar güçlü olursa bu bölgedeki insanların sesi de o kadar gür çıkar. Bu sayede sorunlara çok kısa sürede çözülür.
Bizler oda yönetimine yeni geldik. Makine Mühendisleri Odası’nda nasıl kamu görevi görüyorsak Karadeniz gazetesi de bizler gibi kamu görevi yürütüyor" diye görüşlerini aktardı.