BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRE VE SERGİLERİ

BTKS Web Sitesine giriş için tıklayın ! TPM (Toplam Üretken Bakım) Nedir ? Kestirimci Bakım Planlı Bakım

ÇAYKUR MÜHENDİSLERİ BTKS 2019' DA

        Kongreye Çay İşletmeleri Genel müdürlüğü ve Fabrikalarımızdan 5 makine mühendisi ile birlikte( 2 si son anda görevli olması nedeniyle katılamadı), kongre Düzenleme kurulu üyesi ve Makine Mühendisleri Rize İl temsilciliği Başkanı Metin BIÇAKÇI katılacak. ÇAYKUR’a yeni alınan Makine mühendislerinin ağırlıklı katıldığı bu kongrede 4 Salonda 3 gün boyunca 14 oturumda yapılacak olan kongrede Ülkemizde önde gelen firmalarında katıldığı birde sergi düzenlendi. Kongre boyunca oturumların yanı sıra; muhtelif seminerler ve kurslar düzenlenmiştir.

              Teşekkülümüzde çalışan mühendislerimizin bu tür kongre ve sergilere katılımları gerek kendilerini bakım onarım konusunda yetiştirmeleri ve gerekse kuruluşumuza yaptıkları işlerde daha verimli olmaları açısından önem arz etmektedir.  Kongre neticesinde elde edilen kazanımlar fabrikalarımızda hayata geçirilecek sonuçta öncelikle Kuruluşumuz için faydalı olacaktır. Meslektaşlarımızın bu kongreye katılımlarının sağlanmasında başta Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcılarımız ile ilgili Daire Başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız. 3 mühendisin kongreye katılımı medya da da geniş yer buldu

ÇAYKUR MÜHENDİSLERİ BTKS 2017'DE

Bilindiği üzere;  Bir sistemin işlevini sürdürmesini, mümkün olan en yüksek verimle çalışmasını temin etmek için gerekli iyileştirmeleri sağlamak amacıyla gerçekleştirilen hizmetlerin bütünü olarak tanımlanan bakım, sistemlerde beklenmeyen arızalar ortaya çıkmadan gerekli kestirimci ve koruyucu faaliyetleri düşük maliyetlerle yürütmeyi de kapsamaktadır. Günümüzde küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamı, işletmelerin eldeki varlıklarını ekonomik biçimde korumasını ve devam ettirebilmesini zorunlu hale getirmiştir. Sistemlerde oluşan arızalar ve aksaklıklar nedeniyle büyük maddi kayıplar, çevresel felaketler ve hatta can kayıpları oluşabilmektedir. İşletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından bakım büyük önem kazanmış olup, bu alanda eğitilerek belgelendirilmiş bakımdan sorumlu personele her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrik motorları, pompalar, kompresörler, türbinler vb. makine ve ekipmanların ömür boyu maliyetlerine bakıldığında en büyük kalemi enerji tüketiminin oluşturduğunu görürüz. Bu nedenle altıncısı düzenlenecek olan Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisinin ana teması "Bakım ve Enerji" olarak belirlenmiştir. Kalite ve verimlilik günümüzün ticari ve endüstriyel süreçlerinde başarıya ulaşmanın anahtar sözcükleridir. Bir sistemin verimliliğinin sağlanması ve sürdürülebilirliğinin gerçekleştirilebilmesi için birçok Bakım Yönetim sistemi kullanılmaktadır. Bu Yönetim Sistemleri güvenilirlik için tasarım, uygun kalite talimatlarının oluşturulması ve hata verileri ile hata analizleri konularını kapsamaktadır.

Makine Mühendisleri odası tarafından 28,29, 30 Eyül 2017 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi  Kongre ve Kültür merkezinde yapılan VIII. Bakım teknolojileri kongresi ve sergisi düzenlendi. Kongrede bakım güvenilirliği çatısı altında Bakım/Enerji Yönetim Sistemleri, Bakım Teknolojileri ve Uygulamaları, Bakım Mühendisliği ve Enerji Verimliliği konuları ile işletmelerde bakım mühendisinin önemi ve yeri de ele alınıp tartışılacaktır.

             Kongreye Çay İşletmeleri Genel müdürlüğü ve Fabrikalarımızdan 10 makine mühendisi ile birlikte, kongre Düzenleme kurulu üyesi ve Makine Mühendisleri Rize İl temsilciliği Başkanı Metin BIÇAKÇI katıldı. ÇAYKUR’a yeni alınan Makine mühendislerinin ağırlıklı katıldığı bu kongrede 4 Salonda 3 gün boyunca 14 oturumda yapılacak olan kongrede Ülkemizde önde gelen firmalarında katıldığı birde sergi düzenlendi. Kongre boyunca oturumların yanı sıra; Rulmanlar, Temel Sızdırmazlık prensipleri, Bakım onarım Kimyasalları, Yağlar ve Yağlama Emniyeti, Buhar ve kondens hatlarında enerji tasarrufu, Lazerli ölçümler, Kimyasal Temizleme teknolojileri, Titreşim ölçüm ve analizi ve Bakım onarımda İş Güvenliği konularında da kurslar düzenlenmiştir.

              Teşekkülümüzde çalışan mühendislerimizin bu tür kongre ve sergilere katılımları gerek kendilerini bakım onarım konusunda yetiştirmeleri ve gerekse kuruluşumuza yaptıkları işlerde daha verimli olmaları açısından önem arz etmektedir.  Kongre neticesinde elde edilen kazanımlar fabrikalarımızda hayata geçirilecek sonuçta öncelikle Kuruluşumuz için faydalı olacaktır. Meslektaşlarımızın bu kongreye katılımlarının sağlanmasında başta Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcılarımız ile ilgili Daire Başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız. 8 mühendisin kongreye katılımı medya da da geniş yer buldu

Denizlinin Simgesi önünde, Makine Mühendisi Mehmet SAĞLAM ile

BTKS 2017 1.gün sonu kapanış resmi

BTKS Açılışından

Kongreye Kayılan ÇAYKUR Mühendisleri, Oda Başkanımız ve Oda Yönetim Kurulu Sayman Üye Tahsin AKBABA birlikte..

ÇAYKUR MÜHENDİSLERİ BTKS 2013'TE

VI.BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ ve SERGİSİ(BTKS 2013)

Bu dönem devam ettireceğimiz ve SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Kongre ve Sergi Merkezinde 30-31Mayıs-01 Haziran 2013 tarihinde altıncısı gerçekleştirilecek olan BTKS2013 ulusal kongre ve sergimizde, düzenleyeceğimiz Bilimsel Araştırma Oturumları, Teknolojik Araştırma Oturumları, Seminerler, Kurslar, Paneller ve Forumlar aracılığıyla konusunda uzman olan kişi ve firmaların , akademisyenlerin bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşmasını, bildiriler sunmasını hedeflemekteyiz. Ayrıca, Sergi boyutuyla da sektörde ürün ve hizmet üreten firmalar ile işletmelerin bakım personellerini buluşturmayı amaçlamaktayız. Bu önemli etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten onur ve mutluluk duyacağımızı ifade eder, katılım ve desteklerinizi bekleriz.

Kongre Duyuru Kapak Kongre Yeri (Harita)

 

Bilindiği üzere;  Bir sistemin işlevini sürdürmesini, mümkün olan en yüksek verimle çalışmasını temin etmek için gerekli iyileştirmeleri sağlamak amacıyla gerçekleştirilen hizmetlerin bütünü olarak tanımlanan bakım, sistemlerde beklenmeyen arızalar ortaya çıkmadan gerekli kestirimci ve koruyucu faaliyetleri düşük maliyetlerle yürütmeyi de kapsamaktadır. Günümüzde küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamı, işletmelerin eldeki varlıklarını ekonomik biçimde korumasını ve devam ettirebilmesini zorunlu hale getirmiştir. Sistemlerde oluşan arızalar ve aksaklıklar nedeniyle büyük maddi kayıplar, çevresel felaketler ve hatta can kayıpları oluşabilmektedir. İşletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından bakım büyük önem kazanmış olup, bu alanda eğitilerek belgelendirilmiş bakımdan sorumlu personele her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrik motorları, pompalar, kompresörler, türbinler vb. makine ve ekipmanların ömür boyu maliyetlerine bakıldığında en büyük kalemi enerji tüketiminin oluşturduğunu görürüz. Bu nedenle altıncısı düzenlenecek olan Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisinin ana teması "Bakım ve Enerji" olarak belirlenmiştir.

Kalite ve verimlilik günümüzün ticari ve endüstriyel süreçlerinde başarıya ulaşmanın anahtar sözcükleridir. Bir sistemin verimliliğinin sağlanması ve sürdürülebilirliğinin gerçekleştirilebilmesi için birçok Bakım Yönetim sistemi kullanılmaktadır. Bu Yönetim Sistemleri güvenilirlik için tasarım, uygun kalite talimatlarının oluşturulması ve hata verileri ile hata analizleri konularını kapsamaktadır.

Makine Mühendisleri odası tarafından 30 Mayıs-1 Haziran 2013 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre merkezinde yapılan VI. Bakım teknolojileri kongresi ve sergisi düzenlendi. Kongrede bakım güvenilirliği çatısı altında Bakım/Enerji Yönetim Sistemleri, Bakım Teknolojileri ve Uygulamaları, Bakım Mühendisliği ve Enerji Verimliliği konuları ile işletmelerde bakım mühendisinin önemi ve yeri de ele alınıp tartışıldı.

             Kongreye Çay İşletmeleri Genel müdürlüğü ve Fabrikalarımızdan 20 makine mühendisi ile birlikte, kongre Düzenleme kurulu üyesi ve Makine Mühendisleri Rize İl temsilciliği Başkanı Metin BIÇAKÇI katıldı. ÇAYKUR’a yeni alınan Makine mühendislerinin ağırlıklı katıldğı bu kongrede 7 Salonda 3 gün boyunca 14 oturumda yapılan kongrede Ülkemizde önde gelen firmalarında katıldığı birde sergi düzenlendi. Kongre boyunca oturumların yanı sıra; Rulmanlar, Temel Sızdırmazlık prensipleri, Bakım onarım Kimyasalları, Yağlar ve Yağlama Emniyeti, Buhar ve kondens hatlarında enerji tasarrufu, Lazerli ölçümler, Kimyasal Temizleme teknolojileri, Titreşim ölçüm ve analizi ve Bakım onarımda İş Güvenliği konularında da kurslar düzenlendi.

              Teşekkülümüzde çalışan mühendislerimizin bu tür kongre ve sergilere katılımları gerek kendilerini bakım onarım konusunda yetiştirmeleri ve gerekse kuruluşumuza yaptıkları işlerde daha verimli olmaları açısından önem arz etmektedir.  Kongre neticesinde elde edilen kazanımlar fabrikalarımızda hayata geçirilecek sonuçta öncelikle Kuruluşumuz için faydalı olacaktır. Meslektaşlarımızın bu kongreye katılımlarının sağlanmasında başta Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcılarımız ile ilgili Daire Başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız. 21 mühendisin kongreye katılımı meda da da geniş yer buldu Medyada yer alan haber

Sakarya MMO il Temsilciliği Sekreteri Salim Aydın ile.

Bildiri Sunanlara Teşekkür Belgeleri verildi...

Kongrede MMO Rize İl Yürütme Kurulu Başkanımız Metin BIÇAKÇI
3. Slonda yapılan bir Oturumda Başkanlık yaptı

BTKS 2013 Yürütme ve düzenleme kurullarına plaketleri verildi.

Sapanca Gölü kenarındaki bir restaurantta Gala yemeği verildi.. 

Sakarya Üniversitesi Uygulama ötelinde konakladık,
akşam yemeklerimizi de orda yedik..

 

Mühendislerimizin katıldığı Bir oturumdan görüntü...-

Sapanca da Öğle yemeğindeyiz...

Sabiha Gökçen'e gelen ilk grup :))

ÇAYKUR'dan katılan tüm mühendisler kongrenin yapıldığı
kültür ve kongre merkezi  önünde...

Sanayide mühendis ve nitelikli personel istihdam düzeyi düşük

Gerek Odamız gerekse başka kuruluşlarca yapılan araştırmalarda mühendislik sanayilerinde gerileme olduğu, giderek artan ölçüde net ithalatçı olmaya yönelindiği sanayimizde nitelikli personel yetersizliği açığa çıkmakta ve bundan yakınılmaktadır. Öyle ki, Odamızın 2011 yılında güncelleyerek yayımladığı KOBİ’ler Üzerine adlı raporda,  yaratılan katma değerde ancak yüzde 25,5’lik bir paya sahip olan KOBİ niteliğindeki firmaların % 80’inde mühendis istihdam edilmediği saptanmıştır. Geri kalan 31 bin 200 işletmede 1, 27 bin işletmede 2 ile 5, orta ölçekli 3 bin 413 işletmede 5 ile 35 mühendis istihdam edilmektedir. 308 bin 400 işletmeyi kapsayan KOBİ’lerde, imalat sanayi genelinin yüzde 60’ını oluşturan 2,4 milyon çalışan içinde 609 bin nitelikli işgücü bulunmaktadır. Mühendis istihdamı ise ancak 61 bin 650 işletmede ve 157 bin kişidir, yani işletme başına 2,5 mühendis istihdam edilmektedir. Odamızın 2011 yılında güncelleyerek yayımladığı Makina İmalat Sanayi Sektör Araştırmasına göre ise, bu sektörde mühendis istihdamı oldukça düşüktür, 298 bin olan toplam istihdam içinde mühendis istihdamı 3 bin 306, oranı da yüzde 1,6’dır. Sektörde aksi olması gerekirken niteliksiz iş gücü oranı yüksektir ve yüzde 68,3’ü bulmaktadır. Dahası, bu sektördeki mühendislerin yüzde 40,7’si 1.500 TL’ye kadar ücret almaktadır.  Bütünü itibarıyla bu durum, mühendis yoğun bir sanayi için kabullenilecek bir tablo değildir. Bu koşullarda, Ar-Ge, inovasyon ve mühendisliğin yoğun olması gereken sanayide işletmeler yapısal ve güncel sorunların altından kalkamamakta, teknoloji–katma değer ilişkisi kurulamamakta, geleceklerine yatırım yapmaktan yoksun kalmakta ve bu gerçekler bakım alanına dek uzayan yeni sorunlar türetmektedir. Tam da bu nedenlerle bakım mühendisliği ve bakım teknolojilerinin sanayiye yeterince uyarlanması giderek daha da güçleşmekte ancak aynı zamanda daha da yaşamsal bir öneme sahip olmaktadır.”Kongrenin açılışında konuşan TMMOB Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı ise özetle şöyle konuştu;“TMMOB ve bağlı odaları ülkemizde meslek alanları ile ilgili gelişen ya da gelişebilecek her türlü konuda görüş oluşturma, oluşan görüşleri geliştirme ve bunları kamuoyu ile paylaşma çalışmalarını eleştirel olduğu kadar yeni açılımlar sağlayacak şekilde sürdürmektedir. TMMOB’nin iki yıllık bir çalışma döneminde Odalarımızla birlikte 200’ü aşkın etkinlik düzenlenmektedir. Meslek alanlarımız üzerine gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerde sunulan bildirilerle bilgi paylaşılmakta ve ulaşılabilir olmaktadır. Bizce paylaşılan bilgi de en değerli bilgi olmaktadır. 

Kongreler bakım alanının da bir mühendislik alanı olduğu bilincini geliştirmiştir

Öncelikle 6’ncı kere düzenleniyor olmasıyla “bakım” alanının da bir mühendislik alanı olduğunun bilincini yaratmak konusunda önemli bir katkı koymuştur bu kongreler. 4’ünü Denizli’de, ikisini Kocaeli’de gerçekleştirdiğimiz kongrelerimizle “bakım mühendisliği” kavramı görünür hale gelmiştir. Bu kongrelerimizde sektörel sorunların tespiti ve çözümü için gerçekçi öneriler ortaya konmuş, her iki yılda bir üretilen yeni bilgi ve teknoloji, aynı anda bir çatı altında buluşturulmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye’nin 2010 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) 735 milyar dolarıdır. Bu rakamın % 1’i olan 7,4 milyar doların 2010 yılı içinde bakım faaliyetlerine harcandığı ifade edilmektedir. Bu, bakım faaliyetlerinin başlı başına bir ekonomik gerçeklik olduğunu göstermekte ve bakım mühendisliği ve yönetimi konularında ülkemizde yapılacak geliştirmelerin potansiyel getirilerinin hiç de azımsanmayacak bir ekonomik boyutta olduğunu ortaya koymaktadır.
Ayrıca vurgulamak gerekir ki; sistemlerde oluşan arızalar ve aksaklıklar nedeniyle büyük mal ve can kayıplarıyla birlikte çevre felaketleri de oluşabilmektedir. İşletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından bakım büyük önem kazanmış olup, bu alanda eğitilerek belgelendirilmiş olan bakım mühendisi ve personeline her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kongrelerimizde işletmelerde bakım mühendisinin önemi ve yeri daha çok vurgulanmıştır, vurgulanacaktır.


V. BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ VE SERGİSİ (2011)

BAKIM KONGRESİ PROGRAM BROŞÜRÜ

2011‘de TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına Kocaeli şube olarak düzenlediğimiz V.Bakım Teknolojileri Kongresinde, Kongre boyunca üç ayrı salonda 12 oturumda 37 bildiri sunulmuş, bir açılış oturumu ve bir kapanış oturumu ile birlikte 6 adet kurs, 8 adet seminer ve 1 teknik gezi gerçekleştirilmiştir. Kongre süresince düzenlenen sergiye, sektörde ürün ve hizmet üreten 30 firma katılmıştır. Kongreyi 260`ı kayıtlı delege olmak üzere 900`ü aşkın mühendis, teknik eleman,akademisyen ile üniversite öğrencisi izlemiş, düzenlenen sergi 1.275 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Bakım Teknolojileri Kongrelerinin beşincisi, 14-16 Ekim 2011 tarihleri arasında, Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış konuşmaları MMO Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Sakarya Makine İmalatçıları Derneği Başkanı Metin Kar, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Emas ve Sakarya Milletvekili  Engin Özkoç tarafından yapıldı. 

Sonuç Bildirgesi

Kongre boyunca üç ayrı salonda 12 oturumda 37 bildiri sunulmuş, bir açılış oturumu ve bir kapanış oturumu ile birlikte 6 adet kurs, 8 adet seminer ve 1 teknik gezi gerçekleştirilmiştir. Kongre süresince düzenlenen sergiye, sektörde ürün ve hizmet üreten 30 kuruluş katılmıştır. Kongreyi 260`ı kayıtlı delege olmak üzere 900`ü aşkın mühendis, teknik eleman ile üniversite öğrencisi izlemiş, düzenlenen sergi 1.275 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.


"Fiziki Varlıkların mümkün olan en yüksek verimle işlevlerini sürdürmelerini sağlamak için gerekli düzeltmeleri ve geliştirmeleri uygulamak amacıyla gerçekleştirilen hizmetlerin bütünü" olarak tanımlanan bakım uygulama ve yönetimi, bu varlıkların arızi bakımlarını asgariye indirirken gerekli koruyucu ve önleyici faaliyetleri de optimum maliyetlerle yürütmeyi hedefler. Bu sayede de can ve mal güvenliği ile çevreye yönelik riskler azaltılırken, kurum üretkenliğinin ve itibarının da artırılmasına katkı sağlanır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye`nin 2010 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) 735 milyar dolarıdır. Bu rakamın % 1`i olan 7,4 milyar doların 2010 yılı içinde bakım faaliyetlerine harcandığı kongrede belirtilmiştir. Bu, Bakım faaliyetlerinin başlı başına bir ekonomik gerçeklik olduğunu göstermiş ve Bakım Mühendisliği ve yönetimi konularında ülkemizde yapılacak geliştirmelerin potansiyel getirilerinin hiç de azımsanmayacak bir ekonomik boyutta olduğunu göstermiştir.

Günümüzde küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamı, işletmelerin elindeki varlıklarını ekonomik biçimde korumasını ve arzu edilen performanslarını sürdürülebilir olarak devam ettirebilmesini zorunlu hale getirmiştir. Sistemlerde oluşan arızalar ve aksaklıklar nedeniyle büyük mal ve can kayıplarıyla birlikte çevre felaketleri de oluşabilmektedir. İşletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından bakım büyük önem kazanmış olup, bu alanda eğitilerek belgelendirilmiş olan Bakım Mühendisi ve personeline her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Kongre süresince işletmelerde Bakım Mühendisinin önemi ve yeri daha çok vurgulanmış, dünyada kabul görmüş olan Güvenirlik Mühendisliği`nin artık Türkiye`de de anlaşılması gerekliliğinin altı çizilmiştir.

Bu yüzden Bakım Mühendisliği`nin yanında "Güvenirlik Mühendisliği" yeni bir ara disiplin olarak endüstride kendini göstermeye başlamıştır. Güvenirlik Mühendisliği özetle; işletmelerde bir ürünün, sistemin, prosesin veya hizmetin bütününün, beklenen veya olması gereken güvenirliğinin analiz edilmesi ve işletmede potansiyel veya gerçekleşmiş hataların ayıklanması, asgariye düşürülmesi veya bu hataların etkilerinin azaltılması için yapılması gereken bakım ve işletimsel eylemlerin belirlenmesi ile ilgili süreçleri kapsar.

Kongremiz "Bakım ve Güvenirlik" kavramlarını ve bilincini geliştirerek güvenli, ekonomik ve çevreye duyarlı bir çalışma ortamının hazırlanması ve dolayısıyla ülke sanayisine katkı sağlamayı amaçlamış ve "Bakım Mühendisliğinin" yanında "Güvenirlik Mühendisliğini" de kavram olarak ülkemiz gündemine taşımıştır.

Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi kapsamında yapılan panel ve oturumlarda sunulan bildiriler ile yapılan tartışma ve öneriler sonucu ortaya çıkan aşağıdaki görüş ve önerilerin kamuoyuna duyurulmasına karar verilmiştir.

1. Bakım Mühendisleri`nin esnek, kuralsız ve stresli çalışma koşullarını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı, Bakım Mühendisleri`nin alana yönelik mesleki ve bilimsel sıkıntıları kadar önemli olan çalışma koşulları ve yaşamsal beklenti sorunlarına çözüm üretilmelidir.

2. Bakım çalışmalarını maliyet unsuru olarak gören anlayış terk edilmeli, kuruluşlar güvenliğe ve üretime dair riskleri en aza indirecek planlı bakım politikaları geliştirmelidir.

3. "Yalnızca arızaya müdahale etmek" şeklinde anlaşılan Bakım Mühendisliği anlayışı terk edilmeli, mühendislerin üretkenliğinin sağlanması için iş akışlarında önleyici faaliyetler bir sistematiğe oturtulmalıdır.

4. Bakım faaliyetlerine yönelik bir "Ulusal Bakım ve Güvenirlik Yönetimi Stratejik Planı" oluşturulmalıdır.

5. Makina Mühendisleri Odası bünyesinde merkezi bir "Bakım Mühendisliği Çalışma Gurubu" oluşturulmalı, bu çalışma gurubu "Bakım Mühendisliği" ve "Bakım Güvenirliği" konularında çalışmalar yapmalıdır

6. MMO bünyesindeki eğitim, yayın ve yetkilendirme faaliyetleri, bu çalışma gurubu tarafından saptanıp, Oda, endüstri ve akademi işbirliği içinde bir faaliyet planı oluşturulmalıdır. Bu çerçevede Bakım Mühendisliği Belgelendirmesi`ne yönelik çalışmalar en kısa sürede sonuçlandırılmalıdır.

7. Endüstrimizin ihtiyacı olan donanımlı Bakım Mühendislerinin yetiştirilmesi için gerekli akademik eğitimlerin hazırlanması, "Bakım ve Güvenirlik Mühendisliği" alanında programlar sunabilecek akademik kuruluşların katkısıyla ve endüstri ve MMO işbirliği ile en kısa sürede hayata geçirilmelidir. Bu sayede kongrede de sıkça belirtilmiş olan ve bakım mühendisi olarak çalışan makina ve diğer disiplinlerdeki mühendislerin çalışma yaşamındaki olumsuz koşulların düzeltilmesine yönelik bilinçli ve örgütlü şekilde ilerleme sağlamak mümkün olabilecek, sanayimize daha çok katkı verilebilecektir.

8. Türkiye`deki endüsriyel işletmelerin % 98`ini KOBİ`ler oluşturmaktadır. Bu işletmelerin büyük bir kısmında mühendis istihdamı mevcut değildir. Bunun yanında bu işletmelerde etkin ve verimli bir bakım yönetim sistemi uygulamaları bulunmamaktadır. Yeni bir mevzuat düzenlemesi ile bu işletmelerde bakım yönetim sistemi uygulamalarının başlatılması hem bu işletmelere büyük yarar sağlayacak, hem de ulusal ekonomiye katkısı olacaktır.

9. Tüm makine ve cihazların bakımlarının kayıt altında tutulması ve denetlenmesi ve bu faaliyetin bu alanın ehli olan uzmanlarca yapılması gerektiği, İş Yasasına bağlı olarak çıkarılan tüzük ve yönetmeliklerde bu kontrollerin "TMMOB`ye bağlı ilgili meslek odalarınca yapılması" ibaresi mutlaka yer almalıdır.

III. BAKIM TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ VE SERGİSİ (2007)

BTKS Web Sitesine giriş için tıklayın ! TPM (Toplam Üretken Bakım) Nedir ?
22-25 Kasim 2007 tarihleri arasında Denizli'de düzenlenen 3.Bakım Teknolojileri kongresi ve sergisine ilimizden 16 mühendis arkadaşımız ile ilimizden katıldık.

Kongreye katılımımızda destek olan; 
Onur otomat Sanayi Genel Müdürü Sn. Gaffur ONUR beye,
Denizli Şubesi Düzenleme kurulu üyesi Sn.Prof.Dr. Mehmet ATILGAN'a, Sn. Fatih YAŞA ve diğer yöneticilere ve
Çaykur Genel Müdürlüğü yetkilileri
ne teşekkür ederiz.

Bulut otel ve colossaehotel  otelde konakladık. Pamukkale'yi son günde kısada olsa gezme şansı bulduk. Kongre tüm arkadaşlarımız için oldukça verimli geçti.Etkinlik kapsamında bildiriler sunuldu, kurslar, tiyatro ve panel düzenlendi ayrıca katılımcılara üçüncü günün akşamı Colossae Otel’de yemek organize edildi.Çok sayıda davetlinin katıldığı yemekte III. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi’nde emeği geçenlere plaket verildi. Davetliler gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlendiler.

Sıra kongreden elde ettiklerimizi uygulamaya geldi. Kongrede özellikle üzerinde durulan TPM uygulaması hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi BTKS 2007 22–25 Kasım 2007 tarihlerinde Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Ana teması "Toplam Üretken Bakım" olarak belirlenen kongreyi aralarında Demir Çelik Üreticileri Derneği ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın da bulunduğu 17 kurum, kuruluş ve üniversite destekliyor.

Kongre kapsamında, bakım teknolojileri sektöründe ürün ve hizmet üreten kurum ve kuruluşların katılımı ile gerçekleşecek sergi ile doğrudan bilgilendirme ve etkileşimin sağlanacağı bir platform oluşturularak mühendis, işveren, çalışan, öğrenci ve sektör firmalarının daha geniş bir katılım ile buluşturulması amaçlanıyor.
11 oturumda 44 bildirinin sunulacağı, bir panel, 6 ayrı kurs ve bir de seminer düzenlenecek ve 4 gün sürecek olan organizasyonda, Türkiye’nin farklı illerinden gelen yüzlerce mühendis ve kullanıcı yüz yüze görüşecek, hizmet ve ürün talep eden kamu-özel sektör yetkilileriyle bir arada olacaklar.
Denizli’de üçüncüsü yapılan III. Bakım Teknolojileri Kongre Sergisi’nin açılışını Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Halil Kumsar, Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz birlikte yaptılar.
Açılış törenin ardından etkinliğe katılınlar ilk olarak bakım teknolojisi ürünlerinin sergilendiği merkezi gezdiler. Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, Rektör Yardımcısı Halil Kumsar ile MMO Başkanı Emin Koramaz ürünlerini sergileyen firma yetkileri ile görüştüler.
Serginin gezilmesinin ardından 4 gün sürecek olan Bakım Teknolojileri Kongresi’ne geçildi. Kongrenin açılış konuşmaları MMO Denizli Şube Başkan vekili Hüseyin Hadımlı, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Halil KUMSAR ve Denizli Vali vekili Mehmet Çapraz tarafından yapıldı.
MMO Denizli Şube Başkan vekili Hüseyin Hadımlı açılışta yaptığı konuşmada, Makina Mühendisleri Odası Denizli Şube’sinin çalışmaları, düzenleme amaçları ile ilgili bilgiler verdi.
Hadımlı, kongrede 44 bildirinin sunulacağını ve sunulan bildiriler üzerinde görüşme tartışmalarının yapılacağını ifade etti.
Kongre süresince 7 kurs ve bir panelin gerçekleştirileceğini söyleyen Hadımlı, 15 firmaya ait ürün ve faaliyetlerin de sergi salonunda kongreye katılan delege ve ziyaretçilere tanıtılacağını söyledi.
Hadımlı, “ Şubemizin kuruluşundan bu yana 12 yıl geçti. Bu süreçte şubemiz 1997 yılında “21. Yüzyıla Doğru Denizli’de Sanayi Sempozyumu”, 1999 yılında ‘’Denizli’de Sanayileşme ve Kentleşme Sempozyumu’’, aynı yıl “Bilim Günleri”, 2001 yılında “Türkiye’nin Enerji Politikaları ve Çözüm Önerileri”, 2003 yılında ‘’1. Bakım Teknolojileri Kongre ve Sergisi’’ ve ‘’4. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kurultayı, 2005 yılında “ 2. Bakım Teknolojileri Kongre ve Sergisi’’, 2006 yılında ‘’Doğalgaz Günleri’’ etkinliklerini yapmıştır” dedi.
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, odanın bu dönemki kongre, kurultay, sempozyum etkinlikleri hakkında bilgi verdikten sonra şunları söyledi:
"Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz kongremiz, artık süreklilik kazanmış ve kurumsal bir çerçeveye oturmuştur. Bu kongre bakım teknolojileri konusunda en kapsamlı ve en nitelikli etkinlik hüviyetine ulaşmıştır. Odamız diğer bütün uzmanlık alanlarımızla ilgili dallarda olduğu gibi, bakım teknolojileri konusunda da geliştirici çalışmalarda bulunmayı temel görevlerimizden biri olarak görmektedir.’’

Koramaz, kongrede bakım teknolojileri konusunda çalışma yapan öğretim üyesi, mühendis, teknisyen, yazılımcı ve uygulayıcıların, Türkiye’de konusunda ilk kez düzenlenen bu etkinliklerde, bilgi ve deneyimlerini paylaşma, sorunlarını tartışma ve taleplerini yetkililer ve kamuoyuna iletme olanağı bulduğunu ve kongre paralelinde yer alan sergi ile bakım alanındaki cihaz, ürün, teknolojik yenilikler ve somut uygulamaların kamuoyu ile paylaşıldığını ifade etti.
Koramaz, ‘’Kongrelerimiz, “Bakım” kavramı ve bakım bilinci geliştirerek, güvenli, ekonomik ve çevreye duyarlı bir çalışma ortamının hazırlanması ve dolayısıyla ülke sanayisine katkı koymayı amaçlamaktadır’’ dedi.
Koramaz, kongreler sayesinde “Bakım Mühendisliği” kavramının da ülke gündemine taşındığına vurgu yaptı. Oda Başkanı Koramaz konuşmasını kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek tamamladı.
Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kumsar, sanayi alanında gelişme gösteren Denizli’nin Bakım teknolojilerine ihtiyaç duyan bir kent olduğunu söyledi.
Kumsar, “Bakım kavramı, geniş kapsamlı olarak düşünülmelidir. Takım tezgahları yanında; günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan araba, uçak, tren, bina gibi diğer makina ve tesisler de “bakım” kapsamı içerisinde değerlendirilmelidir. Bir tesisin etkili ve sürdürülebilir bir şekilde işletilebilmesi, ancak etkin olarak yapılacak bakım faaliyetleri ile mümkün olabilir. Etkili bakım faaliyetleri, en az tesisin satın alınması veya kurulması kadar önemli bir süreçtir” dedi.
Kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, Denizli’nin sanayileşmiş bir kent olduğuna vurgu yaptı ve Denizli’nin çok hızlı geliştiğini söyledi. Çapraz, gelişmeye katkıda bulunmak için bu tür etkinliklerin düzenlenmesi gerektiğini belirterek etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından açılış konferansına geçildi. Unilever Mühendislik ve Bakım Müdürü Ahmet Kaynak kongrenin de ana teması olan “Toplam Üretken Bakım" konusunda bilgi verdi. Kaynak, TPM konusundaki deneyimlerini kongre katılımcıları ile paylaştı.
Kongrede gün boyu bildirilerin sunumu yapıldı. Bildiriler sunulurken kongrenin yapıldığı merkezde iki farklı salonda çeşitli mesleki kurs ve seminerler de düzenlendi.Kongrenin ilk günü düzenlenen kokteylle son buldu.

 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ RİZE İL TEMSİLCİLİĞİ
Belediye Blokları Kat 3 53100/RİZE
Tel: 464 2133294 Fax: 464 2133295

e-posta: rize@mmo.org.tr Siteyi Hazirlayan:Metin BIÇAKÇI